Lagardeová: Země G20 musejí pro vyšší růst ekonomiky udělat víc

Největší ekonomiky světa musí zesílit reformní úsilí, aby se jim podařilo zvýšit hospodářský růst v souladu s cíli, které si stanovily loni. Využít by k tomu měly kombinaci uvolněné měnové politiky, fiskální politiky a strukturálních reforem. V sobotu to uvedla generální ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. Velkou hrozbou podle ní je, že globální ekonomický růst zůstává slabý a nerovnoměrný.

„U rozvinutých zemí se letos a příští rok očekává jen mírné oživení aktivity. U rozvíjejících se ekonomik výhled na letošní rok ve srovnání s loňským oslabil, ačkoliv na příští rok někteří očekávají oživení,“ uvedla generální ředitelka MMF. U obou skupin těchto zemí přitom zůstává slabý růst produktivity.

K vyřešení těchto problémů je podle Lagardeové zapotřebí společného politického úsilí, včetně pokračující podpůrné měnové politiky ve vyspělých zemích, fiskální politiky vstřícné k růstu a strukturálních reforem, které zvýší produktivitu a hospodářský výkon. Je také důležité, aby země G20 zlepšily spolupráci mezi sebou a zajistily včasné a efektivní zavádění růstové strategie.

Lagardeová upozornila, že nejnovější zasedání ministrů financí a guvernérů centrálních bank skupiny největších ekonomik světa G20 přichází v době velkých nejistot pro globální ekonomiku. Roste nestabilita na finančních trzích, klesají ceny komodit, v některých zemích devalvuje měna a zpomaluje růst čínské ekonomiky. To zhoršuje výhled zvlášť pro rozvíjející se ekonomiky.

 

Zdroj: ČTK

Lagardeová: Země G20 musejí pro vyšší růst ekonomiky udělat víc Foto: ilustrační snímek - ID1974 / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.