Lagardeová volá po větší regulaci kryptoměn, znepokojuje ji zneužití na černém trhu

Generální ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová uvedla, že mezinárodní regulační opatření týkající se digitálních měn je „nevyhnutelné“. Šéfka mezinárodní organizace, jež má za úkol zajišťovat globální finanční stabilitu, oznámila, že obavy MMF pojící se ke kryptoměnám se váží především k jejich zneužití na černém trhu. 

Lagardeová podle portálu Coindesk uvádí, že regulační opatření je zapotřebí uskutečnit kvůli kontrole nad tím, kdo transakce provádí a zda kryptoměny mají řádně zajištěny licence. Dohled nad nimi je tak podle Lagardeové nezbytný.

Informace o regulacích digitálních měn se objevují čím dál častěji. Slova generální ředitelky MMF ale naznačují, že se samotná organizace bude snažit ve větší míře participovat na potírání nelegálních aktivit pojících se k obchodům s kryptoměnami. Podle serveru CNN pak konkrétně jde o boj proti praní špinavých peněz a financování terorismu.

Lagardeová již v minulosti uvedla, že kryptoměny musí brát společnost vážně a regulátory po celém světě vyzvala ke spolupráci. Šéfka MMF není přitom jedinou osobou, která vyjadřuje znepokojení nad používáním kryptoměn jako platidlu na mezinárodním černém trhu.

Stejné názory například dříve uvedlo v rámci Světového ekonomického fóra v Davosu na konci ledna několik světových vůdců. Mezi nimi figurovala britská premiérka Theresa Mayová, francouzský prezident Emmanuel Macron a tajemník amerického ministerstva financí Steven Mnuchin.

„Podporujeme fintech, podporujeme inovace, ale chceme se ujistit, že všechny naše finančí trhy jsou bezpečné a nejsou využívány k nelegálním aktivitám,“ řekl Mnuchin podle serveru CNN minulý měsíc na konferenci v Davosu.

Theresa Mayová zase uvedla, že se její vláda dívá na kryptoměny „velice vážně“ především kvůli způsobu, jakým je využívají zločinci.

Digitální měny byly podle CNN od představení bitcoinu v roce 2009 v takzvaném regulačním vakuu. Nyní jsou ale pod mnohem větším drobnohledem ze strany vád a centrálních bank. Tyto instituce pak chtějí varovat investory před hrozícími riziky.

V Asii, kde je obchodování s kryptoměnami zvláště populární, se v poslední době s informacemi o regulacích roztrhl pytel. Proti obchodování s digitálními měnami pak konkrétně zakročily Čína a Jižní Korea. Jihokorejská vláda například zakázala na burzách anonymní účty. Ruku v ruce s tím znemožnila zakládání účtů cizincům a nezletilým uživatelům. Opačně se k problematice kryptoměn loni postavilo Japonsko. To činnost burz legalizovalo a bitcoin prohlásilo za legální platební nástroj.

Ve světě kryptoměn se ale objevuje řada obav z nových regulací. Nové zprávy o jejich zákazu se například objevují v Indii. Úsilí regulačních orgánů způsobuje extrémní volatilitu této alternativy k běžným platidlům.

Bitcoin se propadl oproti minulému měsíci o 40 %. Nyní se pohybuje okolo hranice 8500 dolarů (178 500 korun). Ruku v ruce s bitcoinem se propadly ale i další digitální měny, jako jsou Ethereum, Litecoin, Ripple a další. V polovině loňského prosince se přitom cena bitcoinu vyšplhala na hodnotu 19 343 dolarů (406 203 korun).

 

 

 

Zdroj: Zet

Lagardeová volá po větší regulaci kryptoměn, znepokojuje ji zneužití na černém trhu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. General Motors uzavře továrnu v Jižní Koreji

    Byznys ·

    Americký výrobce automobilů General Motors (GM) zavře jednu ze svých čtyř továren v Jižní Koreji. Důvodem je její nedostatečná vytíženost. Náklady na ukončení činnosti…

  2. Čína se hodlá zaměřit na modernizaci své armády

    Společnost ·

    Čína se chystá zaměřit na modernizování svých vojenských sil a na zavádění technicky vyspělých zařízení do armády. V rámci setkání s vojáky to řekl čínský prezident Si…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.