Lagardeová ocenila Řecko za pokroky, požaduje ale další reformy

Generální ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová po středečním setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v Berlíně ocenila pokroky Řecka ve finanční krizi a jeho ochotu k reformám. Podle její slov bude potřeba celá řada dalších změn. Účast MMF na další půjčce Řecku v rozhovoru s veřejnoprávní televizí ARD jasně nepotvrdila. Věc ovšem vidí nadějněji.

„To první, co chceme vidět, jsou reformy, protože čím více reforem, čím lepší hospodářská situace, tím méně bude potřeba restrukturalizovat dluhy,“ řekla mimo jiné Lagardeová. Nutná je podle ní zejména reforma daňového a penzijního systému.

Odpuštění části dluhů Řecku zatím podle Lagardeové není třeba, věřitelé by podle ní ale měli prodloužit dobu splácení půjček a omezit úroky.

Právě o Řecku ve středu Lagardeová jednala s německou kancléřkou. Hluboce zadlužená země musí v létě uhradit další vysoké splátky úvěru. Aby mohla dostát svým závazkům, bude potřebovat další půjčku.

Výměnou za rozsáhlé reformy, na jejichž přípravu přijedou brzy do Atén dohlédnout experti věřitelských institucí, může země do roku 2018 získat až 86 miliard eur (přes 2,3 bilionu korun). MMF ale se svou účastí na dalších půjčkách Řecku zatím váhá. Podle pozorovatelů je ale pravděpodobnější, že se na nich podílet bude.

 

 

Zdroj: ČTK

Lagardeová ocenila Řecko za pokroky, požaduje ale další reformy Foto: ID1974 / Shutterstock.com: Generální ředitelka MMF Christine Lagardeová

reklama

Další články

  1. Verizon snížil cenu Yahoo o 350 milionů dolarů

    Byznys ·

    Americký telekomunikační operátor Verizon Communications se dohodl s internetovou společností Yahoo na snížení ceny jejich dohody až o 350 milionů dolarů. Informoval o…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.