Lagardeová je vinna, trest ale nedostane a v čele MMF zůstane

Vedení Mezinárodního měnového fondu (MMF) znovu vyslovilo plnou důvěru své ředitelce Christine Lagardeové. Učinilo tak po pondělním rozhodnutí francouzského soudu, podle kterého je bývalá ministryně vinná z toho, že kvůli své nedbalosti připravila francouzský stát o peníze. Lagardeová nedostane podle verdiktu trest ani záznam do trestního rejstříku.

Francouzský soud v pondělí rozhodl, že se někdejší ministryně hospodářství, financí a zaměstnanosti Lagardeová dopustila nedbalosti, v důsledku které vznikla státu škoda. Z osobního obohacení na úkor státu ji obžaloba nevinila. Soud ředitelce MMF neuložil trest. Hrozil jí přitom až rok vězení a pokuta. Nedostane ani záznam do trestního rejstříku.

„Usvědčili mě z nedbalosti, ale bez trestu, bez sankce, bez záznamu rozhodnutí,“ uvedla Lagardeová, která se proti verdiktu nebude odvolávat. „Nejsem s tím spokojená, ale jsou chvíle, kdy člověk musí prostě přestat, obrátit list a pokračovat dál v práci s těmi, kteří do něj vložili své naděje,“ dodala v prohlášení, které přednesla novinářům ve Washingtonu. Řekla rovněž, že se nebude proti rozhodnutí soudu odvolávat a že se nyní soustředí na misi v čele MMF.

Před vynesením rozsudku se uvažovalo, že Lagardeová v případě svého usvědčení z čela mezinárodní organizace odejde. Vedení MMF jí ale v pondělí vyjádřilo „plnou podporu“ a ocenilo její „vynikající vedoucí schopnosti“.

Obžalována byla Lagardeová kvůli sporné arbitráži z roku 2008, kterou v době působení ve francouzské vládě povolila a která dopomohla kontroverznímu podnikateli ke 403 milionům eur (10,9 miliardy Kč) ze státní pokladny.

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

 

 

Lagardeová je vinna, trest ale nedostane a v čele MMF zůstane Foto: Christina LAGARDEOVÁ; Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Gazprom čeká letos rekordní vývoz plynu

  Byznys ·

  Ruský plynárenský gigant Gazprom očekává, že v letošním roce vyveze do zemí mimo země bývalého Sovětského svazu 180 miliard metrů krychlových plynu. V pondělí to uvedl…

 2. Letos došlo k nejvíce střetům aut se zvěří

  Společnost ·

  Na silnicích letos došlo skoro k devíti tisícům nehodám srážkou se zvěří, podle statistik je to tedy každá desátá havárie. Tato čísla bohužel ukazují na negativní tren…

 3. Palata: Polská vláda překročila Rubikon

  Společnost ·

  Polsko zažívá největší politickou krizi od roku 1990. Protivládní demonstrace zde začaly v pátek poté, co vládní strana Právo a spravedlnost navrhla omezit novinářům v…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.