Laboratoře by měly místo zvířat více testovat na lidských tkáních, říká náměstkyně SZÚ

Pokusy, které využívají místo laboratorních zvířat buňky a tkáně lidského původu, mají pro zjištění účinků na člověka vyšší vypovídací hodnotu, řekla ve Studiu Zet Dagmar Jírová, odborná náměstkyně Státního zdravotního ústavu. Podle Jírové je nejen z etických, ale i vědeckých důvodů třeba hledat místo pokusů na zvířatech alternativní metody.

Více než tisíc odborníků z řad výzkumníků, lékařů i aktivistů se tento týden účastní mezinárodního kongresu v Praze zaměřeného na omezení pokusů na zvířatech. Kongres, nazvaný Humánní věda v 21. století, se věnuje zejména alternativám k pokusům na zvířatech a k používání zvířat v biologickém výzkumu: Devátý ročník kongresu se pořádá v české metropoli poprvé.  

Organizace Svoboda zvířat uvádí, že každoročně je na celém světě k pokusům použito přibližně 115 milionů zvířat. Jsou především využívána k testování léčiv, chemických látek, hnojiv, pesticidů, nebo k ověřování bezpečnosti prostředků pro domácnost či kosmetiky.

V Česku se podle údajů ministerstva zemědělství ročně používá k různým experimentům v laboratořích více než 200 tisíc zvířat. Nejčastěji jde o myši, morčata, potkany a králíky, od roku 2003 sledují statistiky také kroužkované ptáky, kteří tyto počty každoročně zvyšují o desetitisíce.

Diskuse kongresu v Praze se tedy převážně týkají toho, jak nahradit pokusy na zvířatech jinými alternativními přístupy a jak efektivně využívat k pokusům například tkáně lidského původu.   

Kongres se koná pod záštitou řady institucí, mimo jiné i Státního zdravotního ústavu.

O komentář jsme požádali Dagmar Jírovou, odbornou náměstkyni tohoto ústavu.

 

Jak lze pokusy nahrazovat, aby nebyly prováděny na zvířatech? Mění se podle vás v Čechách situace v posledních letech k lepšímu?

Situace se dramaticky zlepšila. Musíme si uvědomit, že pokusy na zvířatech v minulém století byly metodou volby. V té době jsme ještě nevěděli tolik o buněčném a tkáňovém metabolismu, nebylo možno založit kultury na bázi lidských buněk. V současné době, kdy už to věda umí, pokus in vitro buď na tkáňových kulturách nebo rekonstruovaných trojrozměrných orgánových modelech má pro člověka daleko vyšší vypovídací hodnotu než pokus na zvířeti. Takže z důvodů nejen etických, ale i vědeckých má přirozeně pokus využívající buňky a tkáně lidského původu pro člověka s vyšší vypovídací schopnost. Všude kde je to možné a máme tyto modely k dispozici, se využívají namísto pokusů na zvířatech.

 

Evropská unie před deseti lety zakázala pokusy na zvířatech pro kosmetické výrobky i pro jejich ingredience prodávané na jejím území. V některých státech mimo unii naopak požadují u těchto výrobků zkoušky na zvířatech. Nevytváříme tím obchodní bariéru produktům, které musely být pro jiné trhy testovány na zvířatech?

Evropská unie přijala tuto avantgardní strategii v tom, že chce u spotřebních výrobků jako kosmetických přípravků zakázat pokusy na zvířatech. Bylo to před deseti lety u finálních výrobků, ale u ingrediencí konečný zákaz složek, které jsou považovány za chemické látky, platí od loňského roku, čili od roku 2013. Evropská unie vždy v tomto ohledu měla vůdčí etickou úlohu a ostatní státy se Evropské unii snaží spíše vyrovnat. Některé státy jako Indie mají ke zvířatům hluboký vztah a tato strategie je tam nadšeně přijímána. I v zemích jako v Japonsku, v Koreji Evropská komise vytvořila mnoho dvoustranných a vícestranných smluv, kde nejenom vědecká obec, ale i regulatorní orgány přecházejí na zákaz testů na zvířatech. V Jižní Americe a ve Spojených státech existují střediska pro vývoj a validaci alternativních metod. Všechny tyto společnosti tuto strategii přijímají nejen z etických důvodů, ale i z vědeckých, poněvadž máme k dispozici alternativní metody bez použití zvířat a má smysl je používat, protože mají vyšší vypovídací schopnost. Evropská komise ustanovila také zákaz uvádění výrobků testovaných na zvířatech z třetích zemí na trh v Evropské unii. Finální výrobky se již řadu let na zvířatech netestují, ale jde zejména o ingredience. O to, aby se hledaly nové cesty a využívaly se přísady již vyzkoušené, o kterých víme, že jsou bezpečné.

 

V článku najdete pouze vybrané pasáže z rozhovoru. Celý zvukový záznam si můžete poslechnout v playeru výše.

Zdroj: Zet

Laboratoře by měly místo zvířat více testovat na lidských tkáních, říká náměstkyně SZÚ Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.