Kyjevský parlament zahájí po pondělním útoku podzimní schůzi v napjaté atmosféře

Ukrajinský parlament dnes zahájí podzimní schůzi v napjaté atmosféře vyvolané pondělním incidentem před budovou sněmovny v Kyjevě. Nacionalističtí radikálové tam vhodili bojový granát do davu policistů. Útok byl podle zpravodajských agentur reakcí na schválení návrhu ústavní reformy o decentralizaci a větší autonomii východoukrajinských oblastí v prvním čtení. Druhé, závěrečné čtení čeká poslance do konce roku. Dnes také Ukrajinu zasáhne citelné zdražování v důsledku vládního úsporného programu.

Pondělní exploze bojového granátu zranila až 100 lidí a nejméně jeden policista při útoku zahynul. Incident před parlamentem, který odsoudily rozhodující politické síly země, Ukrajincům dramaticky připomněl rozdílné názory na politické uspořádání donbaské krize. Zatímco proruské síly včetně separatistů považují reformu za nedostatečnou, západ Ukrajiny ji označuje za přílišný ústupek a zradu národních zájmů.

Situaci na Ukrajině může zkomplikovat i skutečnost, že ukrajinská veřejnost dnes výrazně pocítí důsledky vládního úsporného programu. Zdražování má přinést prostředky do prázdné státní pokladny a uspokojit požadavky zahraničních věřitelů, zejména Mezinárodního měnového fondu.

S platností od dnešního dne se na Ukrajině skokově zvyšují ceny energií pro domácnosti a také ceny alkoholu. Energie v závislosti na odběru zdraží až o pětinu, alkohol o třicet procent. Jako kompenzaci má parlament projednat zvýšení minimální mzdy a sociálních dávek.

 

 

Zdroj: ČTK

 

Kyjevský parlament zahájí po pondělním útoku podzimní schůzi v napjaté atmosféře Foto: ČTK/ZUMA/Igor Golovniov

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.