Kvůli zdražení poplatků za stavební povolení přibylo černých staveb

Zdražení správních poplatků platí od 1. ledna letošního roku. Poplatek vzrostl z 300 korun na 5 tisíc korun. Neodborné zásahy do panelových domů přitom mohou narušit statiku celé stavby.

Lidé se snaží ušetřit, a proto obchází stavební řízení, řekl Jaromír Vrba, předseda dozorčí rady České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT). Přitom právě při stavebním řízení by se mohla odhalit spousta pochybení. Majitelé panelových bytů například často upravují elektrické rozvody tak, že je nechají zadělat do stěn či stropu. „Elektrikář vyseká do stropního panelu 20milimetrovou spáru, tím ale výrazně ovlivní jeho nosnost,“ řekl Vrba, který je zároveň autorizovaným inženýrem pro pozemní stavby, statiku a dynamiku staveb.

Dalším častým nešvarem českých kutilů jsou podle něj neodborné zásahy do dispozic bytů, kdy se sami pouští do vybourávání stěn. „Bez účasti odborníka však často nelze jednoduše ověřit, jestli je stěna mezi místnostmi nosná nebo jde pouze o příčku. Zásah do příčky zpravidla významně mechanickou odolnost a stabilitu konstrukcí neohrozí, zatímco neodborný zásah do nosné stěny může mít velmi vážné důsledky,“ řekl Vrba. Kvůli neodborným zásahům může dojít až k destrukci domu.

Zdroj: ČTK

Kvůli zdražení poplatků za stavební povolení přibylo černých staveb Foto: CTK.cz

reklama

Další články

  1. Automobilka Chrysler požádala o návrat na burzu

    Byznys ·

    Chrysler Group LLC se po 15 letech vrátí na burzu. Společnost požádala o uskutečnění primární nabídky akcií. K tomuto kroku ji přiměl minoritní akcionář, penzijní fond…

  2. Top 10 mobilní aplikace pro profesionály

    Tech ·

    Současná nepřeberná nabídka mobilních aplikací pro chytré telefony umožňuje uživatelům najít si usnadnění v téměř jakékoli oblasti. V redakci Zet jsme pro vás vybra…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.