Kvůli slabšímu dolaru stoupla cena ropy o tři procenta, růstu zásob navzdory

Světové ceny ropy se včera zvýšily zhruba o tři procenta. Podle agentury Reuters se tak stalo kvůli slabšímu kurzu dolaru, bojům v Jemenu a spekulativním nákupům. Růst cen nezpomalila ani informace o zvyšujících se zásobách suroviny ve Spojených státech amerických.

Severomořská ropa Brent zdražila o 1,37 dolaru a uzavřela na ceně 56,48 dolaru za barel. Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) se zvýšila o 1,70 dolaru na 49,21 dolaru za barel.

Americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) včera uvedl, že zásoby ropy ve Spojených státech minulý týden vzrostly o 8,2 milionu barelů, tedy více, než očekávali analytici oslovení agenturou Reuters. Zásoby této strategické suroviny se v USA pohybují na nejvyšší úrovni za 80 let. Tento stav trvá bez přerušení již tři měsíce.

Cenám ropy včera pomáhal k růstu pokles kurzu amerického dolaru, který po včerejší neuspokojivé zprávě o vývoji zakázek na kapitálové zboží v USA vůči dalším předním světovým měnám oslabil. Slabší dolar snižuje ceny ropy i dalších komodit z pohledu držitelů jiných měn, což obvykle podporuje poptávku a tím pádem i růst ceny v dolarech.

Boje v Jemenu navíc vyvolaly obavy ohledně bezpečnosti dodávek ropy z Blízkého východu. Jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí včera uprchl ze své rezidence v jihojemenském Adenu, k němuž se blíží jednotky šíitských povstalců.

 

Zdroj: ČTK

 

Kvůli slabšímu dolaru stoupla cena ropy o tři procenta, růstu zásob navzdory Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Novým členem registru neplatičů Solus je Sazka

    Byznys ·

    Novým členem úvěrového registru neplatících klientů Solus se minulý týden stala společnost Sazka. Ta je tak se svou značkou Sazkamobil devátým telekomunikačním operáto…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.