Kvůli posílení dolaru ke koruně zdraží elektronika

Posílení dolaru ke koruně způsobí zdražení elektroniky. Jako první stoupne cena mobilních telefonů a notebooků. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky. 

„Kurzové změny nejrychleji pocítíme u IT techniky. Takže stejně jako při intervenci ČNB v roce 2013 první zdraží mobilní telefony a notebooky,“ uvedl mluvčí prodejen Euronics Bohuslav Komín.

Podle e-shopu Mall.cz je v cenách u dodavatelů již nyní vidět růst cen kvůli oslabení koruny vůči dolaru. „Nejvíce u externích disků a flash disků nebo třeba Kindlu - u těchto skupin produktů dodavatelské ceny vzrostly až o 10 procent,“ uvedla mluvčí Mall.cz Michala Gregorová. U notebooků a tabletů je podle ní vidět nárůst cen také, ale zatím spíše v jednotkách procent. Koncové ceny pro zákazníky zatím nevzrostly.

„Objednávky se u elektroniky dělají čtyři až šest měsíců dopředu, takže v tuto chvíli máme zboží již objednané. Výhodu v tomto případě mají i velcí prodejci elektra, kteří jsou schopni držet větší skladové zásoby a zachovat déle cenu bez kurzových změn. Mluvíme zde však v řádu o týdnech až měsících v závislosti na obrátkovosti zboží,“ dodal Komín.

„Na oslabování koruny vůči dolaru jsme upozorňovali naše zákazníky již v závěru loňského roku. Vzhledem k současnému kurzovému vývoji eura vůči dolaru však riziko zdražování ještě více roste,“ dodala mluvčí internetového obchodu Alza.cz Šárka Jakoubková.

 

Zdroj: ČTK

Kvůli posílení dolaru ke koruně zdraží elektronika Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.