Kvůli poklesu zásob ropy v USA vzrostly její ceny téměř o tři procenta

Během včerejšího obchodování stouply světové ceny ropy téměř o tři procenta. Informace o poklesu strategicky důležité suroviny ve Spojených státech naznačují, že přebytek nabídky se zmenšuje.

Cena severomořské ropy Brent vykazovala kolem 18:00 nárůst o více než 1,5 dolaru na 66,59 dolaru za barel. Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) si připisovala 1,7 dolaru na 60,68 dolaru za barel.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu oznámil, že zásoby ropy v USA se minulý týden potřetí za sebou snížily. Jejich pokles byl navíc hlubší, než očekávali analytici. „Naznačuje to, že nadbytek dodávek polevuje,“ řekl agentuře Reuters analytik Phil Flynn ze společnosti Price Futures Group.

K růstu cen ropy přispívají rovněž obavy o bezpečnost dodávek z Blízkého východu. Investory znepokojují vojenské úspěchy radikálů z organizace Islámský stát (IS), kteří v neděli dobyli západoirácké město Ramádí.

„Cena Brentu dostává určitý impulz od hrozby, kterou Islámský stát v Iráku představuje,“ uvedl obchodník Christopher Bellew z firmy Jefferies Bache. Dodal, že ceny ropy by se kvůli geopolitickému napětí mohly vyšplhat k 70 dolarům za barel.

 

Zdroj: ČTK

 

Kvůli poklesu zásob ropy v USA vzrostly její ceny téměř o tři procenta Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.