„Kvůli převisu poptávky nad nabídkou může stoupnout cena bytů,“ říká M. Soural

Mezi nabídkou a poptávkou na rezidenčním trhu se rozevírají nůžky. Na rádiu Zet to řekl předseda představenstva a ředitel společnosti Trigema Marcel Soural. Podle něj je tahounem celého trhu stále velmi nízká úroková sazba z hypotečních úvěrů. O byty je ale větší zájem, než jaká je nabídka developerů. Tento faktor může přitom stát u jejich samotného zdražení.

„Nízká sazba úroku z hypotečních úvěrů bude stimulovat vysokou poptávku po novém bydlení. Domníváme se, že kvůli tomu stoupnou i ceny bytů. Ono je to způsobené především tím, že se nám rozevírají nůžky mezi nabídkou a poptávkou. Poptávka totiž začíná být vyšší, než je nabídka. Může se stát, že za rok bude na trhu k dispozici hodně málo nových bytů a to způsobí i jejich cenový růst,“ řekl Soural.  

Rok 2015 zaznamenal v oblasti českého rezidenčního trhu nejlepší kondici po revoluci. Lídrem celorepublikového trhu v prodeji nemovitostí se stala Praha. Na jejím území se totiž prodají zhruba dvě třetiny bytů z celorepublikového objemu. Jen v Praze došlo loni k prodeji sedmi tisíců bytů. Což je meziroční nárůst o téměř 18 %. Podobný boom zaznamenává i Brno.

Ceny bytů v Praze stouply v průměru z 56 tisíc korun za metr čtvereční na necelých 60 tisíc korun. Nejvíce se prodávají byty v cenovém okruhu od 50 až 60 tisíc korun za metr čtvereční. Meziročně stoupla průměrná cena bytů o zhruba 6 procent. Lidé si nejvíce pak na rezidenčním trhu oblíbili podle Sourala byty 2+kk a 3+kk.

„Tam jsme zaznamenali prodej okolo tisíce bytů a nárůst asi o 15 %. Tato dvě velká města generují takto velké prodeje jedině kvůli tomu, že pozemky v těchto místech jsou drahé,“ uvedl Soural na rádiu Zet.

Pokud se člověk rozhodne postavit si vlastní dům, tak se nevyhne vysoké investici spojené se samotným pozemkem. Další nemalé finanční prostředky pak utopí v samotné stavbě domu. Kvůli tomu dochází ve velkých městech právě ke stavbě bytových domů. Tam se totiž cena pozemku rozdělí do více bytů.

To je podle Sourala i důvod, proč se v malých nebo krajských městech nestaví tolik bytové domy. Oproti tomu zde totiž dochází k výstavbě rodinných domů.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s předsedou představenstva a ředitelem společnosti Trigema Marcelem Souralem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

„Kvůli převisu poptávky nad nabídkou může stoupnout cena bytů,“ říká M. Soural Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.