Kvůli oslabenému rublu stoupla v Rusku průměrná výše úplatků

V Rusku letos stoupla u zkorumpovaných úředníků průměrná výše úplatku na 208 tisíc rublů (asi 84 tisíc korun), zatímco před rokem dosahovala výše 109 tisíc rublů (asi 44 tisíc korun). S odvoláním na údaje ministerstva vnitra o tom informoval deník Izvestija. Zhoršení korupční situace v Rusku se přisuzuje oslabujícímu rublu během uplynulého roku.  

Policisté připouštějí, že jejich odhady jsou jen velice přibližné - a hlavně vycházejí jen z odhalených případů korupce. Tedy sečtou všechny zabavené úplatky za dané období, vydělí je počtem případů, a tak dospějí k průměru.

Předseda nevládní organizace Národní protikorupční výbor Kirill Kabanov soudí, že jde o nesmysl. Tvrdí, že vypočítat průměrnou výši úplatku v Rusku, kde je korupce podle něj sice všudypřítomná, ale skrytá, není možné a všechny výpočty jsou nekorektní.

První zástupce generálního prokurátora Alexandr Buksman se nedávno pozastavil nad „nenormální“ statistikou, podle níž se v prvním letošním pololetí policii podařilo dopadnout o 21 procent více delikventů dávajících úplatky, ale nijak nevzrostl počet odhalených příjemců těchto úplatků, v polovině regionů dokonce prudce klesl.

Podle údajů ruského nejvyššího soudu za loňský rok skoro polovina odsouzených úplatkářů pochází z řad úřednictva, necelá čtvrtina z řad bezpečnostních složek a justice a více než desetina ze školství.

 

Zdroj: ČTK

 

Kvůli oslabenému rublu stoupla v Rusku průměrná výše úplatků Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.