Kvůli nelegálnímu sázení stát ročně přichází o 600 milionů korun

Kvůli nelegálnímu sázení na internetu veřejné rozpočty ročně přicházejí asi o 600 milionů korun, spočítal Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Státní dozor nad loteriemi je podle něj neúčinný a neefektivní.

Celkové roční příjmy z odvodů za loterie se v letech 2010 až 2013 pohybovaly od 5,4 do 8,3 miliardy korun, uvedl kontrolní úřad. Sázení na internetu podle něj nelegálně provozuje řada společností, které ale ze svých zisků nedělají odvody. „Ministerstvo financí ani finanční úřady dosud ani jednou toto nelegální podnikání nepostihly,“ upozornil NKÚ.

Systém správy a kontroly odvodů za loterie je neefektivní, neúčinný a administrativně náročný, míní kontrolní úřad. Jednou z hlavních příčin výpadků příjmů veřejných rozpočtů jsou podle něj nevyhovující zákony a technické standardy ministerstva financí. NKÚ poukázal na to, že odvody z provozování loterií ve výši 22 procent v Česku nedosahují úrovně v jiných zemích a například na Slovensku jsou vyšší o sedm procentních bodů.

Úřad také podal trestní oznámení kvůli výdajům ministerstva financí za informační systém pro státní dozor. O výsledcích kontroly správy příjmů státního rozpočtu z loterií a jiných her v letech 2011 až 2013 dnes ČTK informovala mluvčí NKÚ Olga Málková. Vyjádření ministerstva financí ČTK zjišťuje.

Trestní oznámení NKÚ podal kvůli výdajům za poradenské a právní služby, hlavně za informační systém pořízený ministerstvem financí na podporu státního dozoru. Systém stál 2,7 milionu korun, ale jeho cena se dodávkami zadanými bez otevřené soutěže postupně zvýšila na desetinásobek. Systém přitom podle kontrolního úřadu nelze efektivně využít a některé jeho funkce ministerstvo nevyužívalo, přestože za ně zaplatilo. „NKÚ také ohlásil příslušným finančním úřadům podezření na porušení rozpočtové kázně ve výši téměř 33 milionů korun,“ uvedl.

NKÚ také zmínil, že finanční úřady nemají podklady pro ověření údajů v odvodových přiznáních, která podávají provozovatelé hracích automatů. Nemají totiž od ministerstva financí a obcí přesné a úplné informace o počtech provozovaných automatů. „Chybovost systému správy odvodů dokládá fakt, že jen u malého kontrolovaného vzorku 74 odvodových přiznání kontroloři našli nesrovnalosti ve výši 68 milionů korun, které pramenily z rozdílů v údajích o povolených a o přiznaných automatech,“ uvedl NKÚ.

Upozornil také na to, že kontroloři nezjistili ani jeden případ, kdy by ministerstvo financí zrušilo povolení provozovat hrací automat kvůli porušování pravidel. Někteří provozovatelé přitom podle NKÚ porušili předpisy víc než padesátkrát, a tři dokonce víc než stokrát. Ministerstvo prý také nemá žádné informace o tom, jak státní dozor vykonávají obce.

Zdroj: ČTK

Kvůli nelegálnímu sázení stát ročně přichází o 600 milionů korun Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Google poprvé doručoval zboží pomocí dronů

    Tech ·

    Provozovatel nejpoužívanějšího internetového vyhledávače, společnost Google, poprvé vyzkoušela dodávku zboží klientům pomocí bezpilotních letounů. Uvedly to dnes zahra…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.