Kvůli ministerstvu školství hrozí podle NKÚ České republice snížení konkurenceschopnosti

Ministerstvo školství ohrozilo podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) konkurenceschopnost České republiky a vznik nových pracovních míst. Podle mluvčí NKÚ totiž uvolnilo na zviditelnění vědy dvakrát více peněz než na její využití v praxi. Nezajištěné financování do budoucna navíc podle NKÚ ohrožuje existenci výzkumných center.

NKÚ se zaměřil na rozdělování evropských dotací a prostředků státního rozpočtu na komercializaci a popularizaci vědy. Kontroloři zjistili, že ministerstvo školství na propagaci a popularizaci vědy uvolnilo v rozmezí let 2009 až 2014 celkem 3,7 miliardy korun. Na komerční sféru oproti tomu vynaložilo jen 1,4 miliardy korun.

„Podpora propagace na úkor uplatnění vědeckých výsledků v praxi může vést k tomu, že nevzniknou nová kvalifikovaná pracovní místa a neposílí se výzkumný, vývojový a inovační potenciál České republiky. A tedy ani její konkurenceschopnost,“ řekla Málková.

Ministerstvo navíc podle NKÚ odkládalo vyhlášení výzev na předložení projektových žádostí. Dlouho trvající posuzování pak vedlo ke zpomalování projektů. Žadatelé o dotace čekali v průměru 14 měsíců na rozhodnutí o tom, zda peníze vůbec získají.  

„Pomalu ministerstvo postupovalo i v případech, kdy zjistilo, že příjemci využili prostředky v rozporu s tím, na co dotace získali. Například řešení jedné z nesrovnalostí trvalo – od prvotního podezření až do oznámení finančnímu úřadu – téměř dva roky,“ sdělila Málková.

 

Zdroj: Zet

Kvůli ministerstvu školství hrozí podle NKÚ České republice snížení konkurenceschopnosti Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Standard & Poor's zhoršila Řecku rating

    Byznys ·

    Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) dnes zhoršila úvěrové hodnocení Řecka o jeden stupeň na známku B minus. Sražení ratingu hlouběji do spek…

  2. Daimler v lednu prodal rekordní počet Mercedesů

    Byznys ·

    Německý automobilový koncern Daimler v lednu zvýšil prodej luxusních osobních aut Mercedes-Benz o téměř 14 procent na rekordních 125 865 vozů. Daimler uvedl, že prodej…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.