„Kvůli decentralizaci se v horizontu několika let rozpadne jednotný trh s elektřinou,“ říká Wandler

Na energetickém trhu dochází k revoluci, která souvisí s jeho decentralizací. Jejím důsledkem se v horizontu několika desítek let rozpadne jednotný trh s elektřinou, řekl na rádiu Zet v pravidelném pořadu Alter Eko expert přes otázky energetiky a nových technologií z takzvaného Knowledge centera České spořitelny Max Wandler. V souvislosti s tím v Česku naprosto vymizí pojem operátora přenosových sítí. Cena elektřiny se poté bude odvíjet od lokality dodavatele energie. 

„Elektřina jako komodita, která je dostupná na celém území České republiky, nebo operátor přenosových sítí, zcela vymizí. Bude záležet na tom, jestli dodavatel energií, od kterého dodáváme, je někde ve stejném okrese nebo je na druhém konci republiky,“ řekl Wandler.

V místech s hojným počtem lokálních zdrojů bude energie cenově dostupná. V odlehlejších místech České republiky, kde se nebudou udržovat ani přípojky k distribuční soustavě, může být pak podle Wandlera energie úplně nedostupná.

„Nejvíce se toho musí obávat ten, kdo to není schopen žádným způsobem ovlivnit. To znamená, že se musí buď přisunout blíž ke zdroji, nebo si případně pořídit svůj vlastní zdroj energie,“ informoval o tom Wandler.

Názorným příkladem člověka, který se může dostat do problémů, je vlastník bytu. Ten je totiž závislý na stávajících sítích a jeho majitel nebo nájemce nemůže dělat takřka nic. Maximálně má možnost ušetřit objem spotřebované energie. Podle Wandlera jde o nejzranitelnější typ klientů. Cestou pro ně může být pořízení sídlištních zdrojů.

Majitelé bytů nebudou moct z decentralizace profitovat a vyrábět si tak svoji vlastní energii. Myslí si Wandler. Ne každá stěna bytového domu je totiž dobře orientována. Svislá konfigurace panelu také není účinná a tento zdroj by tak byl pro obyvatele bytu svojí efektivitou neúčinný a finančně nezaplatitelný. 

 

 

Alter Eko je pravidelný magazín rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

 

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byl hostem analytik společnosti J&T Bank Michal Šnobr, si můžete přehrát v playeru výše. Všechny ostatní díly jsou k dispozici ZDE.

 

 

 

Zdroj: Zet

„Kvůli decentralizaci se v horizontu několika let rozpadne jednotný trh s elektřinou,“ říká Wandler Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Ruský Gazprom snížil dodávky plynu do Turecka

    Byznys ·

    Ruská státní plynárenská společnost Gazprom snížila dodávky zemního plynu soukromým podnikům v Turecku o deset procent. Důvodem byly spory ohledně cen za komoditu. Age…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.