Kvantitativní uvolňování ECB bude mít podle ekonoma Kovandy slabý efekt

Program Evropské centrální banky (ECB) na odvrácení deflace a na podporu ekonomiky eurozóny bude mít slabý efekt na pokles nezaměstnanosti a na nastartování ekonomického růstu eurozóny. V rozhovoru pro Studio Zet to o takzvaném kvantitativním uvolňování řekl hlavní ekonom skupiny Roklen, Lukáš Kovanda.  

Podobný přístup jako ECB donedávna uplatňovala i americká centrální banka FED, ta ovšem na konci loňského října program nákupu dluhopisů ukončila. Kovanda hovoří o tom, že americké kvantitativní uvolňování nebylo nejúspěšnější a předpovídá, že evropský program bude mít ještě výrazněji slabší efekt.

„Jedna prestižní studie například uváděla, že kvantitativní uvolňování přispělo v USA ke snížení zaměstnanosti jen o asi 0,13 procentního bodu. To je hrozně málo proti tomu, kolik bylo vydáno v rámci tohoto opatření vydáno nových bilionů dolarů,“ řekl Kovanda.

Kovanda si dále myslí, že ECB spustila program kvantitativního uvolňování kvůli nízkým cenám ropy. Ty za poslední půlrok oslabily až o 50 procent. „To je zásadní deflační tlak, který vede ke snižování obecné cenové hladiny v eurozóně. ECB chtěla nějakým způsobem zakročit proti tomuto vývoji. Její nejnovější opatření by mělo mít inflační efekty. V roce 2015 by mělo podle propočtů přidat k inflaci 0,4 procentního bodu o rok později pak 0,3 procentního bodu,“ informoval Kovanda.

ECB také podle Kovandy nevylučuje nákup problematických dluhopisů od zemí, které využívají záchranné programy, jakou je například Řecko. Centrální banka bude muset ovšem přidat dodatečná kritéria, která opraví odkup takto poznamenaných dluhopisů. Šéf ECB Mario Draghi řekl, že odkupu řeckých dluhopisů nic nebrání. ECB by s tím měla začít podle jeho slov v červenci letošního roku.

ECB zahájí program odkupu vládních i firemních dluhopisů v březnu. Každý měsíc chce trhy podpořit šedesáti miliardami eur. Opatření chce banka uplatňovat nejméně do září 2016, takže celkový objem kvantitativního uvolňování by měl přesáhnout bilion eur.

 

Zdroj: Zet

Kvantitativní uvolňování ECB bude mít podle ekonoma Kovandy slabý efekt Foto: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.