Kuvajt hodlá uvolnit dvě miliardy dolarů na obnovu Iráku

Kuvajt uvolní Iráku na jeho obnovu dvě miliardy dolarů (přes 41 miliard Kč). Polovina z toho bude představovat půjčku a zbytek bude přímou investicí. V rámci mezinárodní konference o obnově Iráku, kde je zastoupena i Česká republika, o tom ve středu informoval kuvajtský emír Sabah Ahmad Sabah. Konference ve středu končí a účastníci by měli sdělit, jakým způsobem Iráku pomohou.

Agentura AP k závazku Kuvajtu uvedla, že je v mnoha ohledech ohromující. Kuvajťané mají stále v paměti iráckou invazi, kterou do jejich země nařídil někdejší irácký prezident Saddám Husajn. Podle AP si Kuvajt přeje mít nyní v těsném sousedství zemi se stabilní vládou.

„Toto početné mezinárodní shromáždění je odrazem ohromných ztrát, které Irák utrpěl v boji proti terorismu. Bez pomoci nedokáže obnovu zahájit, a proto jsme dnes tady my, abychom stáli Iráku po boku,“ řekl emír.

Generální tajemník OSN António Guterres účastníky vyzval, aby Irák podpořili. „Je čas vyjádřit iráckému lidu vděk a solidaritu,“ řekl. Oznámil také, že OSN zahájí dvouletý program pomoci, který má irácké vládě pomoci při řešení sociálních aspektů obnovy.

Zástupce irácké vlády při zahájení konference v pondělí oznámil, že si obnova po bojích s radikální organizací Islámský stát (IS) vyžádá 88 miliard dolarů (1,8 bilionu Kč). Porážku IS Bagdád oznámil v prosinci. Až 17 miliard dolarů (349 miliard Kč) je podle iráckých zdrojů zapotřebí na obnovu budov. OSN odhaduje, že jen v Mosulu, kde měl IS hlavní sídlo, bude potřeba vystavět nebo opravit asi 40 000 domů.

Na konferenci jsou politici, investoři a zástupci nevládních skupin. Česko podle ministerstva zahraničí zastupuje náměstek Martin Tlapa.

Za Spojené státy na konferenci v úterý vystoupil ministr zahraničí Rex Tillerson. Ten upozornil, že velké bojové operace proti IS sice skončily, ale že příslušníci IS se teď snaží najít podporu jinde a že hrozí jeho návrat. Spojené státy se na konferenci nezavázaly k přímé pomoci, oznámily však třímiliardový úvěrový kredit.

Agentura AP připomíná, že Spojené státy za posledních devět let Iráku pomohly částkou 60 miliard dolarů. Z toho 25 miliard dolarů dostala irácká armáda. Nevládní organizace přislíbily Iráku na humanitární pomoc 330 milionů dolarů.

Agentura AP také napsala, že vzhledem ke krizím vyvolaných boji v Iráku a Sýrii se projevuje únava dárcovských zemí. Ochotu přispět ovlivňuje i politické napětí v regionu. Do Kuvajtu sice přijel íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf, vyhnul se ale skupinovému fotografování. Írán je spojencem vlád v Bagdádu a Damašku, většina arabských zemí oblasti Perského zálivu ho podezírá ze snahy dominovat regionu.

 

 

Zdroj: ČTK

Kuvajt hodlá uvolnit dvě miliardy dolarů na obnovu Iráku Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. General Motors uzavře továrnu v Jižní Koreji

    Byznys ·

    Americký výrobce automobilů General Motors (GM) zavře jednu ze svých čtyř továren v Jižní Koreji. Důvodem je její nedostatečná vytíženost. Náklady na ukončení činnosti…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.