Kuba bude mít novou ústavu, která uzná soukromé vlastnictví

Kuba  zveřejnila podrobnosti z návrhu nové ústavy, kterou by měl tento měsíc schválit parlament. Podle něj by vytvořit funkce premiéra a omezit výkon prezidentské funkce na dvě pětiletá období. Kuba rovněž poprvé oficiálně uzná soukromé vlastnictví a volný trh. Vůdčí role komunistické strany v ústavě ale zůstane zachována, stejně jako bude zachována klíčová role státních podniků a centrálního plánování v ekonomice.

Kuba kvůli špatné ekonomické situaci již několik let prochází obdobím opatrných reforem, které částečně umožnily soukromé podnikání či prodej bytů. Nynější ústava z roku 1976 ale oficiálně zakazuje příjmy, které pocházejí z "vykořisťování práce druhých".

Změny mají kromě ekonomických otázek nastat i ve společenské sféře. Nová ústava zakáže diskriminaci na základě pohlaví, etnického původu či fyzického postižení. Organizace bojující za práva sexuálních menšin doufají, že ústava rovněž legalizuje sňatky lidí stejného pohlaví, napsal zpravodajský server BBC News.

Navrhovaná ústavní reforma, kterou popisuje sobotní vydání největšího kubánského listu Granma, by měla být po schválení parlamentem ještě letos předložena občanům k odsouhlasení v referendu.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Kuba bude mít novou ústavu, která uzná soukromé vlastnictví Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Facebook nebude mazat falešné zprávy

    Tech ·

    Americká internetová společnost Facebook nehodlá na své sociální síti mazat falešné zprávy. Podle firmy by to bylo v rozporu se základními principy svobody projevu. In…

  2. Ťok odvolal část dozorčí rady Českých drah

    Byznys ·

    Ministr dopravy Dan Ťok prostřednictvím řídícího výboru Českých drah odvolal z devítičlenné dozorčí rady jejího předsedu Milana Ferance a další čtyři členy. Novým před…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.