Který dopravce zapíchne jako první vlajku na Marsu? Boeing plánuje porazit SpaceX

Závod o tom, kdo dopraví prvního člověka na planetu Mars se přiostřuje. Generální ředitel amerického výrobce letecké techniky Boeing, Dennis Muilenburg, uvedl na konferenci v Chicagu, že v něm jeho společnost plánuje porazit kosmickou firmu Elona Muska SpaceX. Ta přitom minulý týden představila svůj plán na kolonizaci Marsu.

„Jsem přesvědčen, že první člověk, který vkročí na Mars, tam dorazí díky raketě Boeing,“ řekl Muilenburg podle americké televize CNN na chicagské konferenci. Boeing vyvíjí rakety pro americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) známé jako Space Launch System. Ty přitom kosmická agentura plánuje použít k dopravě na rudou planetu Mars do roku 2030.

Zakladatel kosmické společnost SpaceX Elon Musk svůj plán pro dopravu civilizace na Mars, o kterém jsme psali zde, prezentoval na Mezinárodním astronomickém kongresu v Mexiku minulý týden. Na něm také uvedl, že člověka chce vyslat na planetu v roce 2024 s tím, že kosmická loď na ní přistane v roce 2025. Sám však připustil, že je často optimistický se svými termíny. „V těchto věcech nejsem nejlepší,“ řekl Musk. Z Muilenburgova vyjádření tak není jasné, zda Boeing plánuje ještě dřívější termín, nebo jen očekává, že se Musk při plnění svých cílů opozdí.

Boeing a SpaceX soutěží i o to, kdo z nich jako první soukromá společnost přepraví do vesmíru amerického astronauta. Obě firmy již mají smlouvy s NASA, aby dopravily astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici. Zdá se, že SpaceX získal výhodu, když Boeing v květnu prodloužil datum startu mise svého prvního člověka do vesmíru z roku 2017 zpět do roku 2018. Muskův SpaceX ale zase utrpěl ztrátu na začátku září, kdy byla jedna z jeho raket zničena při výbuchu na odpalovací rampě. Firma se stále snaží přijít na to, co výbuch způsobilo.

 

 

Zdroj: CNN, Zet

 

Který dopravce zapíchne jako první vlajku na Marsu? Boeing plánuje porazit SpaceX Foto: Ken Wolter / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Yahoo špehovala e-maily pro americkou FBI a NSA

    Byznys ·

    Internetová firma Yahoo vytvořila tajný software, pomocí něhož sledovala e-mailovou korespondenci svých klientů pro účely americké policie a tajných služeb. V úterý o …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.