Kryptoměny aneb jak si vybrat správnou burzu

Diskuze a zájem o kryptoměny neuvadá. Stále vznikají nové a nové alternativy, které předpovídají jejich strmý růst. Jste také na vážkách s případným vložením peněz? Pokud jste již téměř přesvědčeni o jejich nákupu, tak si nejprve přečtěte následující článek. Nejde totiž pouze o rychlý nákup. Pečlivý výběr vám zaručí spolehlivost, výhodnější sazby, kvalitní platební metody a zvýšenou bezpečnost. Tu nelze s ohledem na kybernetickou bezpečnost opomíjet. Navíc ušetříte celkem velký balík peněz. 

Co to jsou burzy s kryptoměnami?

Burzy s kryptoměnami jsou webové stránky, prostřednictvím nichž můžete nakupovat, prodávat nebo směňovat různé digitální měny za tradiční peníze. Můžete mezi sebou ale vyměňovat i různé kryptoměny (například pak lze směnit litecoin za bitcoin, bitcoin za ethereum atd.). Jedinci, kteří obchodování s kryptoměnami myslí vážně, tak by se měli porozhlédnout po profesionálních směnárnách, které zajistí dříve zmiňovanou spolehlivost.

Tyto směnárny budou po vás mimo založení účtu požadovat i ověření vašeho ID. Pokud se chcete například zaregistrovat na pravděpodobně nejznámější krypto burzu Coinbase, tak se budete muset verifikovat prostřednictvím vašeho občanského průkazu.

Burza Coinmate.io zase vaši totožnost ověří prostřednictvím mobilní aplikace (dostupná jak pro iOS, tak i pro Android). Konkrétně pak jde o aplikaci IDnow Online Ident. V ní pak musíte povolit přístup k vašemu přednímu fotoaparátu. Následně je zapotřebí se spojit s operátorem, který ověří vaši totožnost (opět budete potřebovat průkaz totožnosti). Musíte mít tak alespoň částečnou znalost anglického jazyka. Současným problémem může být skutečnost velkého zájmu o nákup kryptoměn. Z tohoto pohledu mnoho burz přerušilo možnost registrací. Občas je i problém se samotnými verifikaci totožnosti. V lepším případě si počkáte několik hodin. V tom horší může jít i o několik dní nebo týdnů.

 

Jak získat vysněnou kryptoměnu?

 

1. Platformy pro obchodování

Jde o dříve zmiňované webové stránky, které propojují kupce a prodávající. Za jednotlivou transakci si následně účtují poplatek.

2. Přímé obchodování

Jde o platformy, které svým členům nabízejí obchodování s kryptoměnami a globálně je vyměňovat. Přímé burzovní obchody nemají pevné tržní ceny. Namísto toho si jednotliví prodejce stanoví svůj vlastní směnný kurz.

3. Makléři

Existují rovněž webové stránky, prostřednictvím nichž lze nakoupit digitální měny s kurzem stanoveným zprostředkovatelem. Tito jedinci jsou podobní obchodníkům s devizami.

 

Co udělat před vstupem na burzu?

 

Před tím, než se zaregistrujete na burzu a verifikujete se, je zapotřebí se zaměřit na pár bodů. Zde přinášíme několik věcí, které není hodno opomenout:

1. Reputace burzy

Je to to samé, jako když si vybíráte jakýkoli jiný produkt nebo službu. Učiňte tak detailní sondáž uživatelských recenzí zveřejněných na ověřených a spolehlivých webových stránkách. Potřebné informace můžete podle serveru Blockgeeks získat i na různých fórech, jako jsou například BitcoinTalk nebo sociální síť Reddit. Na Facebooku existuje rovněž řada skupin věnujících se digitálním měnám. Příkladem mohou být například „ALTcoinoví Gambleři a Spekulanti“, za poplatek pět set korun měsíčně se můžete rovněž přihlásit do skupiny „ALTcoinoví Opravdoví Gambleři a Spekulanti“. Tyto komunity vám mohou poskytnout zajímavé informace o „žhavých“ investičních příležitostech.

Skupin je ale celá řada a hodnota informací ohledně kryptoměn se rovná zlatu. Bez nich si můžete totiž jednoduše natlouci pusu. Krom špatné investice, můžete totiž narazit na řadu podvodných burz, které se z vás budou snažit pouze vylákat finanční prostředky. Klíčová je ale i ochrana před případnými kybernetickými útoky, které nejsou v oblasti kryptoměn ničím neobvyklým.

2. Poplatky

Většina burz by měla mít uvedena na svých webových stránkách informace ohledně poplatků. Před registrací se ujistěte, že poplatkům za vklady nebo transakce náležitě rozumíte. Poplatky se mohou lišit i návaznosti na měnu, za níž chcete danou kryptoměnu směnit.  

3. Platební metody

Důležité jsou i platební metody, prostřednictvím nichž danou kryptoměnu získáte. Je tedy patřičné se dopátrat informací o tom, zdali je možné získat digitální měnu pomocí PayPalu, bankovního převodu nebo kreditní či debetní kartou. Jak zjistit, že je něco v nepořádku? Pomoci vám může zjištění, že burza nabízí omezené možnosti platby. Je zapotřebí rovněž nezapomínat na to, že nákup kryptoměn pomocí kreditní karty bude vždy vyžadovat dříve zmiňované ověření identity. Pravděpodobně si rovněž připlatíte i za služby burzy. Platba kartou je totiž rizikovější. Z tohoto pohledu budete muset platit vyšší poplatky za transakce a jejich zpracování. Pokud se naopak spoléháte na bankovní převod, tak si počkáte výrazně déle. Jestliže tedy nemáte Fio Banku, která kryptoměny v Česku podporuje.

Geografické omezení

Některé platformy mají rovněž specifické uživatelské funkce, které jsou přístupné pouze ve vybraných zemích. Z tohoto důvodu se vždy ujistěte, že výměna digitální měny umožňuje v rámci České republiky plný přístup k veškerým nástrojům a funkcím dané burzy.

Kurz

Různé burzy mají různé sazby. Je to prakticky to samé, jako když si jdete vyměnit eura na dovolenou. Proto si vybírejte ověřené burzy s výhodným kurzem a nízkými poplatky. Možná vás překvapí, kolik peněz můžete díky tomu ušetřit. Podle serveru Blockgeeks se některé burzy ruku v ruce se sazbami liší o desítky i více procent.

Obchodovatelné měny

Zcela jistě jste si vybrali danou kryptoměnu, kterou si chcete pořídit. Proto se ujistěte, zdali vámi vybraná burza skutečně nabízí obchod s digitální měnou. 

 

 

V prvním dílu seriálu o kryptoměnách jsme se zaměřili na jednotlivé digitální měny. Více o nich se dočtete ZDE

 

Zdroj: Zet

Kryptoměny aneb jak si vybrat správnou burzu Foto: Michal Kvapil / Zet

reklama

Další články

  1. Čínská ekonomika loni nejspíš stoupla o 6,9 %

    Byznys ·

    Čínská ekonomika loni pravděpodobně stoupla o 6,9 procenta. Zrychlila tak z 26letého minima v roce 2016, kdy se hrubý domácí produkt zvýšil o 6,7 procenta. Podle tisko…

  2. 10 trendů digitálního marketingu v roce 2018

    Byznys ·

    Technologie se každým rokem zdokonalují. Ruku v ruce s tím dochází k inovacím ve světě digitálního marketingu. Společnost Sherpas zveřejnila deset trendů v této oblast…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.