Krátce před zahájením summitu EU se Babiš sešel s šéfem EK Tuskem

Premiér Andrej Babiš se ve čtvrtek krátce před zahájením unijního summitu sešel v Bruselu s Donaldem Tuskem. Nový předseda české vlády pochválil dopoledne šéfa Evropské rady za jeho kritiku migračních kvót. Tusk ve středu blahopřál Babišovi k nástupu do funkce. Rovněž uvedl, že se těší na spolupráci. Jejich čtvrteční jednání by se mohlo týkat aktivního zapojení zemí visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) do evropských záležitostí.

Tusk v podkladových poznámkách pro debatu na summitu označil kvótový mechanismus za nefunkční a za věc, která unijní státy jen rozděluje. Vyvolal tím mimo jiné ostrou reakci Evropské komise, která kvóty v květnu 2016 zahrnula do své reformy unijního azylového systému. Dále přitom na mechanismu trvá pro případ výrazné krizové situace v některém členském státě.

Česko a další země ze středu a východu Evropy, podobně jako nyní i Tusk, zdůrazňují, že přesunuto v rámci kvót bylo jen 32 tisíc osob z původně předpokládaného počtu až 160 000 lidí. Česko převzalo pouze 12 lidí a předchozí vláda Bohuslava Sobotky oznámila, že se na kvótách podílet nehodlá. Babiš ve čtvrtek Tuska ocenil a konstatoval, že šéf Evropské rady má odvahu říct to, co si „všichni myslí“.

Tuskův blízký spolupracovník v úterý uvedl, že předseda Evropské rady bude chtít s Babišem hovořit například o možnostech, jak pozitivním způsobem zapojit země visegrádské skupiny do rozhodování EU. "Věřím, že vy a vaše vláda budete dál hrát v Evropské unii aktivní a konstruktivní roli," uvedl pak ve středeční gratulaci.

Babiš dopoledne absolvoval jednání s premiéry V4, ke schůzce se následně připojil i italský premiér Paolo Gentiloni a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Právě s Junckerem by se měl Babiš ještě v průběhu summitu setkat a vyloučena nejsou ani bilaterální jednání s premiéry či prezidenty některých dalších zemí.

 

 

Zdroj: ČTK

Krátce před zahájením summitu EU se Babiš sešel s šéfem EK Tuskem Foto: Shutterstock.com: Donald Tusk

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.