Královně Alžbětě vzroste plat o 6 milionů liber

Britské královně Alžbětě II. v příštím roce vzroste anuální příjem z veřejných prostředků o osm procent, tedy o více než 6 milionů liber. Podle BBC se tak stalo poté, co majetek veřejnoprávní korporace Crown Estate vzrostl o 25 milionů liber. Loni královna prostřednictvím tohoto fondu utratila 42 milionu liber, tedy o 2 miliony více než v předešlém roce.

Přestože se královna Alžběta může opřít o tyto vládou poskytované peníze, její bohatství údajně není tak velké. Přesná hodnota jejího majetku podle BBC sice není známá, protože královna nemusí sdělovat své soukromé finance, Sunday Times nicméně minulý rok odhadl, že královnino jmění dosahuje „pouze“ na hodnotu 340 milionů liber (více než 12 miliard korun). 

Hlavním zdrojem veřejných příjmů královny pochází ze zmíněného panovnického grantu, což je fixní procento ze zisků dosažených firmou Crown Estate. Jedná se o jeden z nejširších portfolií nemovitostí ve Velké Británii. Převážná část portfolia se skládá z rezidenčních nemovitostí, kanceláří, obchodů, podniků a retail parků. Přestože je královna papírově zákonným vlastníkem paláců, tak jí nepatří do jejího osobního vlastnictví. Nemá totiž žádnou kontrolu nad tím, jak je majetek spravován. Královna tak musí například nemovitosti a cennosti zachovat budoucím generacím. Z toho důvodu je nesmí ani prodat.

Crown Estate vykázal v zisku nárůst o 24,7 milionu liber na 328,8 milionu liber v období 2016/17.

Královské účty

82,2 milionu liber Očekávaný roční příjem královny z panovnického grantu v období 2018/19
4,5 milionu liber náklady na služební cesty královny a královské rodiny
288 697 liber částka za cesty v Royal Train (14 cest)
1,2 milionu liber Náklady na výměnu dveří v oranžérii na zámku Windsor

 

 

Zdroj: Zet, BBC

 

 

Královně Alžbětě vzroste plat o 6 milionů liber Foto: ALŽBĚTA II.; Zdroj: Shaun Jeffers / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Hudební aplikace Youradio v Česku boduje

    Tech ·

    Hudební aplikace Youradio, která je produktem multimediálního domu Lagardere Active ČR, získala 2. místo v anketě Mobilní aplikace 2017 v kategorii média. Tato aplikac…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.