Kriminalizace veřejných soutěží paralyzuje státní správu, říká bývalý člen legislativní rady Smejkal

Zprávy o tom, že protikorupční policie vyšetřuje veřejné soutěže na radnicích, ministerstvech a státních úřadech, jsou v poslední době běžnou realitou. Podle Vladimír Smejkala, soudního znalce, ekonoma a bývalého člena Legislativní rady vlády, ale tato aktivita policie ochromuje výběrová řízení a vytváří atmosféru strachu, ve kterém je těžké soutěže smysluplně rozhodnout. 

Protikorupční policie minulé úterý zasahovala kvůli podezření na zmanipulované veřejné zakázky na radnicích v Olomouci, Přerové a ve Zlíně. 

Ačkoli policie musí odhalovat případy úplatkářství, podvodů a manipulace, její současný aktivní postup podle Smejkala paralyzuje rozhodovací procesy ve veřejném sektoru.

Vladimír Smejkal je někdejší člen Legislativní rady vlády ČR, soudní znalec v oblasti informačních systémů, odborník na ekonomiku a právo. V roce 2005 byl také kandidátem na ministra informatiky.

„V České republice jsme se dostali do situace, kdy jsou veřejné zakázky běžně zpochybňovány buď jejich neúspěšnými účastníky, anebo různými nátlakovými skupinami", řekl Smejkal v rozhovoru pro Zet.  „A přesto všechny tyto zakázky začne okamžitě vyšetřovat policie, která by ale měla vyšetřovat trestnou činnost tak, jak je to popsáno v trestním zákoně: tedy když někdo podvádí, když někdo krade, když někdo podplácí, ale ne, když se někomu něco nelíbí.“

Případ zakázky pro IBM

Sám Smejkal má s vyšetřováním svoji osobní zkušenost. Je autorem posudku na základě kterého v roce 2011 ministerstvo práce vybralo firmu IBM pro provoz systému, který by odhaloval podvodníky neoprávněně pobírající nemocenské dávky či invalidní důchod. Smejkal tehdy podpořil názor, že IBM je jediná společnost, která provoz této služby může zajistit. Na základě podnětu od konkurenta IBM ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zakázku zrušil a soudní znalec je už rok vyšetřován policií.

Sám tvrdí že se nedopustil žádného nekalého jednání a za svým posudkem si stojí. 

Policie by se dle jeho slov neměla nechat strhávat současnou protikorupční náladou ve společnosti. Měla by postupovat uvážlivěji a vyjasňovat případnou trestnou činnost tak, aby shromažďovala důkazy ve prospěch i neprospěch podezřelého. 

„Tady se vytvořil model, kdy policie řekne, ano tato věc je určitě špatně, a pak už jen hledá důkazy, které její teorii podpoří, hovoří pro vinu podezřelého," řekl Smejkal. „Přitom mnohdy ony důkazy stojí na velmi komplikovaných znaleckých posudcích, které si dokonce velmi často protiřečí,“ vysvětluje Smejkal.

Současný stav podle Smejkala paralyzuje výkon veřejné správy, protože ti úředníci, kteří mají rozhodovat o veřejných zakázkách, se často bojí cokoli zodpovědně rozhodnout, aby následně nebyli kriminalizováni.

Vítězí nejnižší nabídka

„Výsledkem je pak to, že úředníci nedělají nic, anebo všechno soutěží takzvaně na nejnižší nabídkovou cenu, což je problém, protože se nekouká na jakost plnění" řekl Smejkal. „Z toho pak vznikají naše zvlněné dálnice, nebo nefunkční informační systémy, jako třeba ten proslavený Centrální registr vozidel. Výsledkem tedy je, že spousta věcí tu nefunguje, jak má, anebo se stejně následně musí dofinancovat, aby vůbec fungovaly, takže se zase jenom prodražují.“ 

Tato tvrzení dokládá i stoupající počet výběrových řízení, která používají nejnižší nabídkovou cenu jako hodnotící kritérium. Zatímco v letech 2008-2010 byla nejnižší nabídková cena kritériem přibližně u 55 procent všech řízení, v roce 2013 podíl vzrostl už na téměř 79 procent. Vyplývá to z Výroční zprávy o stavu veřejných zakázek v ČR, zveřejněné ministerstvem pro místní rozvoj.

Ze stejného dokumentu vyplývá, že největšími zadavateli zakázek byli v roce 2013 organizace jako ČEPRO, Ředitelství silnic a dálnic, Lesy ČR a ministerstvo vnitra. 

většími dodavateli zakázek byli, měřeno velikostí zakázky, Eurovia, Hochtief, Metrostav, OHL ŽS, COLAS, Skanska a Strabag. 

Celý rozhovor o pohledu soudního znalce Vladimíra Smejkala na současnou praxi kolem veřejných zakázek ve veřejné sféře si můžete poslechnout v playeru v horní části článku.

Zdroj: Zet 

  

 

Index vnímání korupce · Zdroj: Helgi Analytics

Kriminalizace veřejných soutěží paralyzuje státní správu, říká bývalý člen legislativní rady Smejkal Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Stávka pilotů stála Air France 500 milionů eur

    Byznys ·

    Letecká společnost Air France vyčíslila náklady na dvoutýdenní stávku svých pilotů na 500 milionů eur. V září aerolinie přepravily o 16 procent pasažérů méně. Dopadem …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.