Kriketová hvězda Imran Chán zvítězil v pákistánských volbách, musí najít koaličního partnera

Vůdce pákistánské strany Hnutí za spravedlnost (PTI) Imran Chán zvítězil ve středečních parlamentních volbách. K sestavení vlády bude muset hledat koaličního partnera. Podle agentury AP to v pátek v Islámábádu oznámila volební komise.

Kriketová hvězda se prohlásila vítězem ještě před sečtením všech hlasů, dosavadní vládní strana Pákistánská muslimská liga (PML-N) ale již ve středu odmítla uznat výsledky s tím, že hlasování bylo zmanipulované.

Ve volbách získala podle volební komise PTI 109 míst, muslimská liga 63 míst a třetí Pákistánská lidová strana (PPP) 39. O dvaceti poslaneckých mandátech podle agentury AP dosud nebylo rozhodnuto.

Sčítání postupovalo podstatně pomaleji, než se očekávalo. Chán v projevu po volbách prohlásil, že bude usilovat o "vzájemně výhodné" vztahy se Spojenými státy, mír v Afghánistánu a o rozhovory s Indií o otázce sporného Kašmíru. Slíbil také, že nechá prověřit všechny stížnosti na volební machinace.

Už před volbami mnozí poukazovali na to, že ve prospěch Chána a jeho PTI tahá v pozadí za nitky mocná pákistánská armáda, která zemi přímo či nepřímo vedla po většinu sedmi desetiletí její existence.

 

 

Zdroj: ČTK

Kriketová hvězda Imran Chán zvítězil v pákistánských volbách, musí najít koaličního partnera Foto: Awais khan / Shutterstock.com: Imran Chán

reklama

Další články

 1. KLDR předala USA ostatky padlých vojáků

  Společnost ·

  Severní Korea v pátek předala Spojeným státům část pozůstatků amerických vojáků, kteří na Korejském poloostrově padli za války v letech 1950-53. Informoval o tom Bílý …

 2. Jaká byla cesta k nové kubánské ústavě?

  Společnost ·

  Kubánský parlament v neděli jednomyslně schválil návrh nové ústavy, která oficiálně uznává soukromé vlastnictví a volný trh. Její přijetí slavili i zástupci kubánské L…

 3. Puigdemont se vrací ze Španělska do Belgie

  Společnost ·

  Bývalý katalánský předseda vlády Carles Puigdemont, o jehož vydání z Německa do Španělska usiloval Madrid, se o víkendu vrátí do Belgie, kam se po útěku z vlasti uchýl…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.