„Kreml to bude bolet,“ říká po svém dalším zatčení lídr ruské opozice Navalnyj

Opoziční aktivista a organizátor protestů proti Vladimíru Putinovi Alexej Navalnyj byl v úterý moskevským soudem odsouzen na 30 dní za mřížemi. Důvodem bylo svolání demonstrací s heslem „Není carem“, kterých se dva dny po Putinově inauguraci zúčastnilo v celém Rusku na 1600 lidí. Podle informací serveru OVD-Info policie zatkla 1029 demonstrantů, mezi nimi právě i opozičního předáka. Navalnyj byl sice propuštěn krátce po půlnoci, zároveň byl ale předvolán k soudu, kde se musel zpovídat z organizace veřejného shromáždění a kladení odporu policii.

Pro Navalného to nebyl zdaleka první soudní proces. Zřejmě nejznámější ruský bojovník proti korupci byl poprvé zadržen už v roce 2011, kdy se účastnil protestů po ruských parlamentních volbách. Populární blogger byl odsouzen k 15 dnům vězení za neuposlechnutí výzvy veřejného činitele. Stejný trest obdržel i o rok později kvůli organizaci protestního pochodu po zvolení Vladimíra Putina prezidentem.

Stále hlasitější kritik Kremlu pak v létě roku 2013 oznámil kandidaturu na starostu Moskvy, den po oznámení byl ale nepravomocně odsouzen na pět let. Navalnyj se sice proti rozhodnutí soudu odvolal, ale z voleb odstoupil a vyzval k jejich bojkotu. Trestní řízení bylo vedeno i proti jeho bratrovi Olegovi, oba bratři byli obviněni za údajnou zpronevěru 28 milionů rublů kosmetické firmy Yves Rocher. Jakoukoli způsobenou škodu ale odmítl finanční ředitel ruské pobočky kosmetického gigantu Christian Melnik.

V následujících letech stanul opoziční předák před soudem ještě několikrát. Tresty zahrnovaly jak krátkodobý pobyt za mřížemi, tak domácí vězení bez přístupu k internetu, na kterém má Navalnyj jako známý blogger velký vliv. Právě přes sociální sítě je totiž svolávána většina protivládních demonstrací. Předseda opoziční Strany pokroku sem také publikuje dokumenty o korupci v Rusku, nejznámější je snímek z roku 2015 o korupční síti, do které byl prostřednictvím svého syna zapleten i ruský generální prokurátor Jurij Čajka.

Sociální sítě hrály roli i v již zmíněném posledním soudním procesu. Navalnyj totiž své fanoušky o jeho průběhu informoval na Twitteru. Opoziční politik se především podivoval nad tím, že soudce Dmitrij Gordejev o obou obviněních rozhodoval samostatně, ačkoli za první prohřešek již obdržel nejvyšší možný trest. V závěrečném tweetu slíbil vytrvání v pořádání demonstrací a rozkrývání korupce. „Kreml to bude bolet,“ zakončil svůj příspěvek Navalnyj.

 

Zdroj: NYT/Zet/youradio.news

„Kreml to bude bolet,“ říká po svém dalším zatčení lídr ruské opozice Navalnyj Foto: Wikimedia Commons: Alexej Navalnyj

reklama

Další články

  1. Ministr Ťok uvažuje, že skončí ve vládě

    Společnost ·

    Ministr dopravy v demisi Dan Ťok (za ANO) přemýšlí nad koncem ve vládě. O samotném rozhodnutí bude informovat do konce týdne. Novinářům to sdělil v rámci příchodu na p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.