Kreml svolává demonstrace namířené proti terorismu

Ruská prezidentská kancelář vyzvala starosty velkých ruských měst a regionálním gubernátorům, aby v sobotu 8. dubna zorganizovali masová shromáždění namířená proti terorismu. V úterý o tom informoval list Kommersant s odvoláním na zdroje ve vládní straně Jednotné Rusko. Zvláštní pozornost má být věnována městům, kde opoziční předák Alexej Navalnyj koncem března zorganizoval velké demonstrace proti korupci v nejvyšších patrech státní moci.  

„Telefonují gubernátorům a dávají jim za úkol nahnat tam spousty lidí,“ řekl ruskému lidu kremelský zdroj, jehož informaci potvrdil i aparát Jednotného Ruska. Shromáždění, která mají být reakcí na pondělní sebevražedný atentát v Petrohradu, prý zasáhnou celou zemi. „Požadované počty ani hesla jsme nedostali, ale je zřejmé, že lidí nemá být méně než obvykle,“ citoval Kommersant svůj zdroj v provinciích.

Na pořádání mítinků se mají podílet všechny čtyři parlamentní politické strany, svoláváni jsou zaměstnanci státních firem a institucí. Komunisté plánují na sobotu v Moskvě shromáždění proti sociální nerovnosti, ale scénář prý mohou změnit. Akce už je naplánována v Čeljabinsku, v některých regionech podle Kommersantu dosahuje požadovaná účast hranice 4500 lidí.

Pro ruského vůdce Vladimira Putina byl podle agentury Reuters pondělní teroristický útok osobní výzvou. Stal se v jeho rodném městě, a to v době, kdy tam byl na návštěvě. Zkáza v petrohradském metru může navíc lidem vnutit myšlenku, že účast ruské armády na bojích v Sýrii přináší Rusku méně bezpečnosti, nikoli více, jak Putin sliboval.

Demonstrace zorganizované Navalným jsou pro Kreml dalším varováním, protože většinu jejich účastníků tvořili mladí lidé, připomněla agentura Reuters. Podle ní reakcí Kremlu na petrohradský teror může být zesílený odpor státní moci nejen proti projevům ortodoxního islámu, ale i proti opozičním demonstracím.

„Bude teroristická hrozba využita jako záminka k zákazu demonstrací s ohledem na zachování bezpečnosti a k varování, že v nynější situaci není čas na rozmíšky?“ citovala agentura experta na ruskou bezpečnost Marka Galeottiho.

 

 

Zdroj: ČTK

Kreml svolává demonstrace namířené proti terorismu Foto: Shutterstock.com: Ruský prezident Vladimir Putin

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.