Krajně pravicové strany polovin zemí EU mohou získat křesla v Evropském parlamentu

Podle deníku The Daily Telegraph průzkumy naznačují, že ve 12 z 28 unijních zemích získají ultrapravicové strany dostatek hlasů, aby měly v Europarlamentu zastoupení. Nejméně ve třech evropských zemích - v Británii, v Dánsku a ve Francii - krajní pravice zřejmě dokonce zvítězí.

Řecký neonacistický Zlatý úsvit, který se netají obdivem k Adolfu Hitlerovi, Hnutí za lepší Maďarsko, často obviňované z antisemitismu a protiromské agitace, či Strana nezávislosti Spojeného království, jejíž předseda Nigel Farage brojí proti přistěhovalcům a žádá vystoupení Británie z Evropské unie. To jsou strany, které mají velkou šanci uspět v blízkých volbách do Evropského parlamentu. Přestože podle průzkumů budou europarlamentu dál dominovat strany hlavního proudu, radikální pravice již dnes výrazně ovlivňuje politické dění napříč Evropou.

Tyto strany čerpají sílu ze sociální nespokojenosti, která se na kontinentu rozšířila během hospodářské krize provázené rostoucí sociální nejistotou, nezaměstnaností a klesající životní úrovní. Ačkoliv stupeň radikalizace se ve stranách liší, společně zaujímají antiimigrační postoj a požadují reformy Evropské Unie, nebo dokonce přímo její zrušení.

Euroskeptické a ultrapravicové strany přitom nesklízejí úspěchy jen v zemích, které jsou tradičně k Evropské unii kritičtější, jako jsou Británie a Řecko. Rozčarování narůstá i ve státech, které patřily k nejvěrnějším stoupencům společné Evropy, jako třeba ve Finsku, kde je krajně pravicová strana Praví Finové podle průzkumů s téměř dvacetiprocentní podporou voličů jednou ze tří nejsilnějších stran.

I když se ale naplní předpoklady a euroskeptici zaznamenají v letošních volbách výrazné úspěchy, jsou analytici podle agentury AP přesvědčeni, že krach unie nehrozí. Evropskému parlamentu nadále budou dominovat dvě velké frakce středolevých a středopravých stran a vliv euroskeptiků bude pravděpodobně limitovat jejich relativně malá zkušenost a také obrovské názorové rozdíly mezi nimi.

Řada krajně pravicových stran, které chtějí získat respekt voličů, se totiž jasně distancuje od extremistických uskupení typu fašistického řeckého Zlatého úsvitu či Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik), které se ostře vyjadřuje proti menšinám.

Umírněnější euroskeptické strany se nejspíš po volbách pokusí vytvořit novou frakci, k tomu však budou potřebovat v europarlamentu dvacet pět poslanců ze sedmi stran z různých zemí. Francouzská Národní fronta, již vede Marine Le Penová, už oznámila, že plánuje spojení se Stranou pro svobodu Geerta Wilderse, která patří mezi tři nejsilnější nizozemské strany. Zaplnění pětadvaceti poslaneckých míst se tak nezdá být problematické vzhledem k tomu, že zmíněná dvě uskupení sama podle očekávají, že získají dvacet tři křesel.

Britská Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) již dříve odmítla s „antisemitskou Národní frontou“ spolupracovat, ačkoli Wilders tvrdí, že UKIP bude po volbách v pokušení se k ultrapravicové koalici přidat. Členy by se mohly stát také Svobodná strana Rakouska s podporou pětiny Rakušanů, belgický Vlámský zájem, Slovenská národní strana Jána Sloty nebo italská Liga severu.

Zdroj: ČTK

Krajně pravicové strany polovin zemí EU mohou získat křesla v Evropském parlamentu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Kamery GoPro jdou se svými akciemi na burzu

    Byznys ·

    Americká společnost GoPro, která je předním výrobcem nositelných minikamer, oznámila, že hodlá vstoupit na burzu Nasdaq. Firma podle agentury Reuters plánuje získat em…

  2. Malé oči: Filmový festival pro děti od dětí

    ·

    „Malé oči“ jsou první pražský dětský filmový festival, který od 19. do 25. května pořádá Bio Oko ve spolupráci s Aeroškolou. Celé přípravy má na starost tým mladýc…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.