Kraje postrádají 2,5 miliardy korun na financování regionálního školství

Asi 2,5 miliardy korun chybí krajům na dofinancování regionálního školství. V pátek to řekla hejtmanka Karlovarského kraje a předsedkyně Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová (ANO). Uvedla, že zvýšené náklady vyplývají z legislativních opatření, které školy musejí plnit, ale peníze od státu na ně nedostávají v plné míře.

Vildumetzová se už obrátila dopisem na ministra školství a předsedu vlády. "Předpokládaný deficit letošního rozpočtu je predikován ve výši minimálně 2,5 miliardy korun včetně odvodů. Aktuálně kraje řeší toto snížení zásahy ve svých rozpočtech nebo úpravou krajských normativů," uvedla v dopise Vildumetzová.

ČTK řekla, že peníze chybí z více důvodů. Jde o nedostatek peněz na financování podpůrných opatření pro handicapované i talentované děti či změny platů mistrů odborné přípravy. Také ale proti průměrným číslům mají některé kraje, například Karlovarský, učitele ve vyšším věku, tedy i s vyššími platy.

"Ředitelé škol jsou i na konci dubna v nejistotě, jak financování zajistí. Může se tak stát, že někde učitelům sice vzrostly základní tarify, ale ředitelé jim budou muset sáhnout na nenárokové složky platů," upozornila Vildumetzová.

Peníze na platy učitelů, mateřských, základních a středních škol rozpočty krajů pouze protékají. Zajištění regionálního školství mají ale na starosti kraje. Podle Vildumetzové by tedy stát, který stanoví pravidla, měl krajům dát tolik peněz, aby byly schopny všechny požadavky splnit.

 

 

Zdroj: ČTK

Kraje postrádají 2,5 miliardy korun na financování regionálního školství Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. O2 stoupl do března zisk o tři procenta

    Byznys ·

    Operátor O2 zvýšil v prvním čtvrtletí čistý zisk o 3,4 procenta na 1,3 miliardy korun. Konsolidované výnosy zůstaly meziročně na stejné výši 9,2 miliardy korun. Firma …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.