Kraft Heinz ztratil zájem o Unilever, stáhl svou bilionovou nabídku

Americká potravinářská skupina Kraft Heinz se po vzájemné dohodě rozhodla stáhnout nabídku na převzetí britsko-nizozemského výrobce spotřebního zboží Unilever. Uvedly to firmy ve společném prohlášení. Americký podnik za převzetí nabízel 143 miliard dolarů (více než 3,6 bilionu Kč). Transakce by podle agentury Reuters byla třetí největší akvizicí v historii a vůbec největším převzetím podniku sídlícího ve Velké Británii.

Skupina Kraft Heinz v pátek oznámila, že předložila návrh na spojení se společností Unilever. O fúzi usilovala i přesto, že vedení Unileveru návrh odmítlo.

Unilever v pátek uvedl, že skupina Kraft Heinz nabídla za každou jeho akcii 50 dolarů. Akcionáři Unileveru měli dostat 30,23 dolaru v hotovosti a zbytek v akciích sloučené skupiny. Podle Unileveru nabídka firmu výrazně podhodnocovala a neměla pro akcionáře žádný finanční ani strategický přínos.

„Naším záměrem bylo postupovat na přátelské bázi, jasně se však ukázalo, že Unilever si transakci nepřeje,“ uvedl mluvčí firmy Kraft Heinz. „Nejlepší je rychle to ukončit, aby se oba podniky mohly zaměřit na své individuální plány,“ dodal.

Společnost Kraft Heinz vznikla v roce 2015 spojením potravinářské skupiny Kraft Foods a výrobce kečupů H.J. Heinz. Firmu ovládá známý americký investor Warren Buffett spolu s brazilskou investiční skupinou 3G Capital Management.

Korespondent BBC Joe Lynam upozorňuje, že skupina 3G je známá prosazováním tvrdých opatření ke snížení nákladů, včetně zavírání továren a propouštění zaměstnanců. Unilever má podle něj naopak pověst sociálně zodpovědného podniku, který nehledí pouze na své zisky.

V roce 2010 nicméně Unilever uzavřel závod v Nelahozevsi na Mělnicku, a ukončil tak výrobu v České republice. Nadále však v tuzemsku prodává širokou škálu produktů, například rostlinné tuky, majonézy a dresinky Hellmann's, margaríny Flora, Rama, Perla či Hera a kořenicí směsi nebo omáčky Knorr. Do portfolia Unileveru patří také zmrzliny Algida, Míša nebo Ledňáček a kosmetické značky Dove a Rexona.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Kraft Heinz ztratil zájem o Unilever, stáhl svou bilionovou nabídku Foto: JPstock / Shutterstock, Inc.

reklama

Další články

 1. Nedostatek žen v oblasti technologií se prohlubuje

  Byznys ·

  O tom, jak dostat ženy na pozice v oboru technologií, zejména do správních rad či řídicích pozic, již bylo napsáno hodně. Počet správních rad společností, v nichž nejs…

 2. Trump podle Mattise plně podpořil NATO

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump plně podpořil Severoatlantickou alianci (NATO), řekl v pátek na mnichovské bezpečnostní konferenci ministr obrany USA James Mattis. Je …

 3. Nachází se pod Novým Zélandem další kontinent?

  ·

  K existujícím šesti světadílům by mohl přibýt další – Zélandie. Zatím zůstává celý ukryt pod vodami jižního Pacifiku, píše BBC. Není však žádnou neznámou. Jeho nejvyšš…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.