Krach německých jednání není podle Macrona v zájmu Francie

V zájmu Francie není krach německých jednání. V pondělí to v rámci rozhovoru s předsedou francouzských konzervativců Bernardem Accoyerem řekl prezident Emmanuel Macron. Podle Elysejského paláce je v zájmu Paříže to, aby Německo zůstalo stabilní a silnou zemí. Fakt, že formování německé vlády po nočním kolapsu rozhovorů v Berlíně teď ještě nějakou dobu potrvá, je špatnou zprávou pro Evropu také podle nizozemského ministra zahraničí Halbeho Zijlstry.

Macron v pondělí vyjádřil znepokojení nad nočním krachem koaličních rozhovorů. „Není v našem zájmu, aby se to zastavilo,“ řekl na setkání s šéfem francouzské Republikánské strany.

Elysejský palác v pondělí vydal prohlášení, v němž vyjadřuje přání, aby Německo zůstalo stabilní a silné. „Přejeme si, v zájmu Německa i Evropy, aby náš hlavní partner byl stabilní a silný, abychom mohli společně kráčet dopředu,“ uvedl Elysejský palác, který rovněž potvrdil, že ještě v neděli pozdě večer si Macron s Merkelovou telefonoval.

Současná situace podle prezidentského úřadu jen zvyšuje důležitost toho, aby Francie předkládala návrhy a iniciativy v úsilí o ambiciózní evropský projekt, který uskutečňuje s německým partnerem.

V noci na pondělí ztroskotala po čtyřech týdnech jednání mezi konzervativní CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové, Zelenými a svobodnými demokraty (FDP). Vyloučen teď není ani konec Merkelové v čele vlády či nové volby, jisté je zatím jen to, že formování nové německého kabinetu ještě nějakou dobu potrvá.

Nizozemský ministr Zijlstra v pondělí při příchodu na bruselské jednání ministrů odpovědných za evropskou problematiku vyjádřil názor, že nové volby by měly být až tou poslední možností. „Strany mohou znovu promyslet své postoje a možná se v nějaké chvíli k rozhovorům vrátit,“ řekl.

Nizozemsko má s mnohatýdenními jednáními o podobě koaliční vlády své zkušenosti, stranám nynější koalice trvalo 208 dní, než se dohodly na programu kabinetu.

Podobnou připomínku měl při příchodu na pondělní jednání v Bruselu i Zijlstrův belgický kolega Didier Reynders. „Je mnoho zemí, kde je třeba formovat koalice. A někdy to trvá řadu dní, týdnů i měsíců. V Belgii máme tuto tradici, také to někdy trvá hodně dlouho,“ podotkl.

Německý státní tajemník pro evropské záležitosti Michael Roth v Bruselu poznamenal, že krach rozhovorů je „výjimečnou situací“, a nechtěl spekulovat o dalším vývoji.

Český účastník bruselské schůzky, státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař, doufá ve vznik silné vlády v Německu „raději dříve než později“.

 

 

Zdroj: ČTK

Krach německých jednání není podle Macrona v zájmu Francie Foto: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Volkswagen vylepšil odhad tržeb i zisku

    Byznys ·

    Německý automobilový gigant Volkswagen počítá s tím, že do roku 2020 navýší tržby o více než 25 procent z rekordních 217 miliard eur (5,5 bilionu korun) loni. V březno…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.