Kovanda: Koupě bitcoinu je více spekulací než investicí

Cena digitální měny bitcoin v noci na středu překročila psychologickou úroveň 10 tisíců dolarů. Pouze v letošním roce si na svém zhodnocení připisuje zhruba 950 procent. Hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda na rádiu Zet říká, že vložení peněz do bitcoinu představuje více spekulaci než investici. 

Investoři by si z tohoto pohledu měli uvědomit skutečnost, že o své vložené peníze mohou z minuty na minutu nenávratně přijít. I přesto Kovanda říká, že prostor pro růst ceny této kryptoměny i nadále přetrvává.

Bitcoin není přitom jedinou kryptoměnou, které se daří. Existují některé, jež rostou ještě intenzivněji.

„Nicméně bitcoin si udržuje zcela zřetelnou dominanci. Je to zdaleka nejznámější kryptoměna s daleko nejvyšší tržní kapitalizací. V těch následujících hodinách a dnech očekáváme právě z důvodu prolomení psychologické hranice 10 tisíc dolarů zvýšený zájem jak médií, tak investorů. Cena tak velice pravděpodobně dále poroste vysoko nad úroveň 10 tisíc dolarů,“ řekl Kovanda na rádiu Zet.

Důvodem růstu ceny této mainstreamové digitální měny je skutečnost, že klíčové světové burzy termínových kontraktů z Chicaga oznámily plánované spuštění termínového obchodování založeného na bitcoinu. To přitom vhání podle Kovandy do kroptoměny nové houfy investorů.

Bitcoinu v jeho kondici napomáhá i absence negativních zpráv. Příkladem může být vykradení nějaké kryptoměnové burzy nebo oznámení některé klíčové velmoci o regulování digitální měny.

„Naposledy se něco takového stalo před několika měsíci na konci přelomu léta a podzimu, kdy Čína oznámila, že omezuje obchodování na kryptoměnových burzách a zejména takzvané ICO neboli primární emise prostřednictvím kryptoměnových trhů,“ sdělil Kovanda.

Cena digitální měny bitcoin ve středu odpoledne na velkých burzách poprvé překročila hranici 10 000 dolarů a krátce nato se dostala až nad 11 000 dolarů (téměř 237 tisíc korun). Od začátku roku se tak hodnota bitcoinu zhruba zdesetinásobila, což je největší růst ze všech tříd sledovaných aktiv. Bitcoinu mimo jiné pomáhá rostoucí poptávka od institucionálních investorů díky tomu, že se rozšířilo jeho používání, uvedla agentura Reuters.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s hlavním ekonomem společnosti Cyrrus Lukášem Kovandou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet 

Kovanda: Koupě bitcoinu je více spekulací než investicí Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Ťok zůstane podle Zemana ministrem dopravy

    Společnost ·

    Dan Ťok (ANO) zůstane i v nové vládě ministrem dopravy. Vyplývá to alespoň ze středečního vyjádření české hlavy státu Miloše Zemana, který je aktuálně na návštěvě jižn…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.