Kouření zhoršuje příznaky duševních onemocnění a zvyšuje riziko sebevražd, dokládá výzkum

Kouření může zhoršit příznaky duševních onemocnění. Například lidé, kteří vykouří více než dvacet cigaret denně, čelí třikrát vyššímu riziku sebevraždy než nekuřáci. Vyplývá to ze statistických údajů Centra pro závislé na tabáku Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. 

Kouření dlouhodobě zhoršuje psychický stav člověka a komplikuje léčbu duševních poruch, ukazuje průzkum. Pravidelné užívání tabákových výrobků podle lékařů může zhoršit příznaky deprese, nebo dokonce tento psychický stav způsobit.

Závislost na tabáku už byla Světovou lékařskou organizací uznána za nemoc. Nejzásadnějším problémem kuřáka je podle odborníků takzvaná psychická závislost na cigaretách. Kouření cigaret se obvykle povýší na rituál. V principu tak nejde o cigaretu jako takovou, ale o uvolnění. Fyzická závislost je podmíněna chemickou látkou zvanou nikotin. Zatímco v Česku je na tabáku závislá třetina dospělých, mezi dospívajícími tvoří kuřáci až polovinu. Narůstá zejména kuřáctví dívek.

O problematice ve Studiu Zet mluvila MUDr. Lenka Štěpánková - specialistka na psychobehaviorální podporu kuřáků při léčbě a odvykání nikotinismu Centra pro závislé na tabáku Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

 

Paní doktorko, proč hrozí kuřákům cigaret třikrát vyšší riziko sebevraždy než nekuřákům?

Pravděpodobnost sebevraždy u kuřáků je i podle různých studií ze světa oproti nekuřákům dvou až čtyřnásobná. Čím je to způsobené, je složitá otázka, to statistika neříká. Teorií je mnoho: Podle jedné v tom hraje roli společná genetická predispozice pro kouření a pro depresi. Ostatní říkají, že největší vliv mají výkyvy neuromediátorů, protože nikotin způsobuje vyplavení určitých mediátorů v mozku, které mohou při dlouhodobém užívání depresi a větší riziko sebevraždy způsobit.

 

Vaše údaje dokládají, že kouření dlouhodobě zhoršuje psychický stav člověka. Běžně ale můžeme pozorovat, že pokud je kuřák v psychické nepohodě, zpravidla ho právě vykouření cigarety uklidní. Kde tedy vzniká problém?

Problém vzniká v rozvinuté závislosti. Pokud si nekuřák ve stresu dá cigaretu, tak ho neuklidní. Nikotin je naopak stimulující látka. Pokud je už rozvinutá závislost, to znamená, že jsou namnožené počty receptorů v mozku, člověk má závislost psychickou i fyzickou, tak už po hodině začíná něco, čemu se říká mikroabstinenční syndrom, kdy si mozek říká o další dávku nikotinu. Když jí nemá, je nervózní. Ve chvíli, kdy je závislost rozvinutá, kuřáka cigareta uklidní. Je proto těžké vystoupit z bludného kruhu závislosti.   

 

Ovlivňuje nějak kouření tabáku účinnost psychiatrických léků?

Určitě a nejen psychiatrických, ale i mnoha interních léků. U psychiatrických je to ale nejčastější. Je to tím, že kouření zvyšuje koncentraci určitých enzymů v játrech, které potom léky rychleji metabolizují, takže kuřáci potřebují léků více. Kromě mnoha psychiatrických léků to platí třeba u warfarinu, což je lék na ředění krve. Když kuřák přestane kouřit, je třeba, aby to jeho lékař věděl, aby mohl zpátky upravit hladinu léků. Většinou je možné dávku léků potom snížit.

 

V českých nemocnicích platí zákaz kouření. Kouří se ale ve venkovních areálech a běžně i na psychiatriích. Vy patříte k lékařům, kteří by rádi prosadili zákaz kouření ve všech zdravotnických zařízeních. Nemohly by ale abstinenční příznaky psychicky nemocných kuřáků naopak zhoršit jejich aktuální stav a léčbu?

Tato obava je na místě a je potřeba se s tím nějak vyrovnat. Jednak je důležité, aby pro ty, kteří jsou závislí a mají abstinenční příznaky, byla k dispozici adekvátní terapie. Venku se to řeší tím, že v průběhu hospitalizace je kuřákům k dispozici náhradní nikotinová terapie a zkušenosti ze světa jsou s tím velmi dobré. Úplný zákaz kouření platí v Austrálii, v USA, v Anglii, ale třeba i ve Španělsku, což byla vždy země s vysokým počtem kuřáků.

 

Článek obsahuje pouze vybrané pasáže z rozhovoru. Celý záznam si můžete přehrát v playeru výše. 

Zdroj: Zet

Kouření zhoršuje příznaky duševních onemocnění a zvyšuje riziko sebevražd, dokládá výzkum Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Německo poslalo do Iráku humanitární pomoc

    Společnost ·

    Německo dnes vyslalo do Iráku pět vojenských letounů naplněných 36 tunami humanitární pomoci, podle německého ministra zahraničí totiž Irák čelí katastrofě. Letadla ve…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.