Korupce, nezaměstnanost a sociální jistoty se loni zhoršily, myslí si většina Čechů

Loni se v Česku zhoršila podle zhruba čtyř pětin lidí nezaměstnanost a podle téměř tří čtvrtin Čechů také sociální jistoty a korupce. Vyplývá to z aktuálně zveřejněných výsledků prosincového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd.

Zlepšení nezaznamenala nadpoloviční většina dotázaných u žádné z téměř třicítky oblastí, na které se CVVM ptalo. Nejpozitivněji vnímali lidé vývoj v nabídce zboží a služeb, která se zlepšila podle dvou pětin Čechů.

Centrum se dotazovalo obyvatel ČR na vývoj za rok 2013 ve 29 oblastech veřejného života. Největší podíl lidí vnímal negativně vývoj v oblasti nezaměstnanosti, přesně 78 procent účastníků průzkumu. Propad v oblasti sociálních jistot zaznamenalo 72 procent lidí a zhoršení korupce 71 procent. Podle přibližně dvou třetin dotázaných se loni zhoršily také nálady ve společnosti, stav veřejných financí, hospodářská kriminalita, životní úroveň, fungování hospodářství i politická situace.

Zlepšení zaznamenala ve veřejném životě jen malá část Čechů. V žádné z oblastí nepřesáhl podíl pozitivních odpovědí 50 procent. Největší část lidí viděla zlepšení v nabídce zboží a služeb, a to 43 procent dotázaných. Alespoň podle zhruba třetiny dotázaných se v roce 2013 zlepšila situace v kultuře a životním prostředí.

U skoro poloviny oblastí veřejného života se podle více než 50 procent účastníků průzkumu situace nezměnila. Mezi takové oblasti patří například bezpečnostní situace ČR, dodržování lidských práv nebo postavení ČR v Evropské unii.

Navzdory převaze negativních ohlasů se ale hodnocení většiny oblastí zlepšilo ve srovnání s hodnocením vývoje v roce 2012. Nejvýraznější posun zaznamenalo CVVM v oblasti školství, kde se podíl negativních ohlasů snížil meziročně o polovinu na 21 procent. Zhruba o třetinu klesl na 36 procent podíl negativních hodnocení u zdravotnictví. Značně se snížil také podíl Čechů, kteří míní, že se v uplynulém roce zhoršila politická situace v ČR. Za rok 2012 vidělo v politice zhoršení 76 procent lidí, kdežto v roce 2013 už jen 62 procent, tedy téměř o pětinu menší podíl Čechů.

Průzkum provádělo CVVM v období od 2. do 9. prosince 2013. Zúčastnilo se ho 987 obyvatel ČR starších 15 let.

Zdroj: ČTK

Korupce, nezaměstnanost a sociální jistoty se loni zhoršily, myslí si většina Čechů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.