Koruna posiluje, podle analytiků do půlky prázdnin prolomí kurz 26 Kč za euro

Česká koruna dnes dopoledne vůči euru posílila pod 26,30 Kč/EUR. Je tak nejsilnější od dubnového konce intervencí České národní banky, která od listopadu 2013 držela nejsilnější kurz na 27 Kč/EUR. Před dnešní jedenáctou hodinou dopolední se koruna obchodovala za 26,29 Kč/EUR, proti pátečnímu závěru zpevnila o tři haléře. Vyplývá to z průběžných informací na webu společnosti Patria Online.

K dolaru česká měna zpevnila o dva haléře na 23,33 Kč/USD, což je nejsilnější hodnota od začátku roku 2015.

Podle analytiků bude koruna k euru dál posilovat. Analytička Next Finance Markéta Šichtařová očekává, že nejpozději do konce července koruna prolomí kurz 26 korun za euro.

Česká národní banka od listopadu 2013 do letošního dubna intervenovala na devizovém trhu s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 Kč/EUR. Za tu dobu nakoupila eura za více než dva biliony korun, nejvíce peněz vynaložila letos v březnu, a to 520 miliard korun.

Po ukončení intervencí 6. dubna koruna zvolna posilovala, hned 10. dubna se krátce přiblížila k hranici 26,50 Kč/EUR. Ve druhé polovině dubna se opět vrátila zpět ke 27 korunám za euro, poté začala postupně zpevňovat.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok minulý týden uvedl, že se kurz koruny po ukončení intervencí vyvíjí příznivým směrem. „Zatím to hodnocení je veskrze pozitivní. Nedošlo k žádnému šoku, koruna mírně posiluje. Je to odpovídající zpřísnění měnových podmínek. Zatím velmi, velmi mírné, takže s tím vývojem jsme určitě spokojeni,“ řekl Rusnok v Bouzově na Olomoucku.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Koruna posiluje, podle analytiků do půlky prázdnin prolomí kurz 26 Kč za euro Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. BBC: Donald Trump kritizoval londýnského starostu

  Společnost ·

  Londýnského starostu Sadiqa Khana po teroristických útocích kritizoval americký prezident Donald Trump. Khan podle Trumpa situaci podceňoval, protože Londýňanům tvrdil…

 2. Černá Hora dnes oficiálně vstoupí do NATO

  Společnost ·

  Černá Hora se dnes slavnostním uložením přístupových dokumentů na americkém ministerstvu zahraničí oficiálně stane 29. členem Severoatlantické aliance (NATO). Ceremoni…

 3. Začal boj o osvobození Rakky od IS

  Společnost ·

  Operace s cílem osvobodit město Rakka, které je baštou Islámského státu (IS) v Sýrii, už začala. Turecko o tom informovaly Spojené státy, oznámil dnes turecký premiér …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.