Koruna je k dolaru nejslabší za 11 let

Česká měna se dostala k americkému dolaru na nejnižší úroveň za téměř 11 let. Jeden dolar se včera v závěru obchodování prodával za 25,78 Kč. Koruna vůči dolaru od začátku týdne oslabila o 63 haléřů. Podle analytiků stojí za propadem oslabování eura k dolaru související s kvantitativním uvolňováním, které zahájila Evropská centrální banka tento týden s cílem podpořit ekonomiku.

Včera se kurz koruny krátkodobě dostal až k 27,85 Kč/USD. Česká měna tak kopíruje propad eura k dolaru, které se dostalo na 1,059 USD/EUR, což je dvanáctileté minimum. Podle analytika společnosti Next Finance Jiřího Cihláře se pohyb kurzu koruny výrazně zvětšil poté, co ho Česká národní banka svázala svými intervencemi s kurzem eura.

Euro doplácí podle odborníků na spuštění takzvaného kvantitativního uvolňování ze strany Evropské centrální banky (ECB), tedy na nákupy státních a dalších dluhopisů v rámci uvolňování měnové politiky. Podle guvernéra ECB Maria Draghiho by kvantitativní uvolňování mohlo chránit země eurozóny před “nákazou” nové řecké krize.

 

 

Zdroj: ČTK

 

Koruna je k dolaru nejslabší za 11 let Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Ericsson propustí ve Švédsku 2200 zaměstnanců

    Byznys ·

    Výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson plánuje v rámci snižování nákladů propustit ve Švédsku 2200 lidí. To představuje zhruba dvě procenta jeho celkové pracovní …

  2. Americké akcie ztratily všechny letošní zisky

    Byznys ·

    Americké akciové trhy se v úterý potýkaly s citelným poklesem. Indexy Dow Jones i S&P 500 klesly o téměř dvě procenta a odevzdaly tak veškeré zisky, kterých se jim…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.