Kontrola dodržování ropných těžebních limitů bude obtížná, upozorňuje analytik

Státy stojící mimo Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) se o víkendu přidaly k rozhodnutí kartelu a rovněž nastavily těžební limity této komodity. Zatímco OPEC se nedávno dohodl na vlastním snížení těžby ropy o 1,2 milionu barelů na 32,5 milionu barelů denně, nečlenské státy slíbily snížit svou produkci celkem o 562.000 barelů denně. Analytik ČSOB Petr Báča ale na rádiu Zet upozornil, že kontrola dodržování těchto slibů bude ale velmi obtížná. Přesná čísla produkcí jednotlivých zemí totiž ani nejsou známa.

Snížení produkce jsou reakcí na více než dvouleté období nízkých cen ropy. Ty se po sobotní dohodě OPECu s dvanácti nečlenskými zeměmi opět zvedají. Na začátku pondělního globálního obchodování si připsaly více než pět procent a vystoupily tak nejvýše od léta roku 2015.

Dodatečnému efektu sobotní dohody by však Báča nepřisuzoval tak zásadní význam. Na tom hlavním se totiž dohodl OPEC už v listopadu, sobotní krok se tak už očekával s jakousi samozřejmostí. „Efekt vyšších cen ropy se bude patrně rozprostírat, ale opravdu to zdražení není tak zásadní. V první řadě půjde o benzín a naftu, ale nebude to tak zásadní vzhledem k tomu, že váha benzínu a nafty ve spotřebitelském koši není nijak velká. Ta celková inflace celkový růst cen výrazně nezrychlí, mělo by jít o desetiny procenta,“ uvedl na rádiu Zet.

Otázkou podle Báči také je, jak budou těžařské země dohodu o snižování těžby naplňovat. „Kontrola je velice obtížná. Musíme si uvědomit to, že ani neznáme přesné úrovně produkce jednotlivých zemí v rámci OPECu. Je to v podstatě státní tajemství. Nikdo úplně nevynáší karty na stůl,“ řekl. OPEC v tomto směru oznámil, že by měla vzniknout pětičlenná komise, která by právě na dodržování dohody měla dohlížet. Podle Báči bude minimálně zpočátku tato kontrola velmi obtížná. „Není například stanoven ani první termín schůzky tohoto nového orgánu...Nenahrává tomu například ani postoj Ruska, které říká, že bude svou produkci snižovat postupně,“ uvedl s tím, že i historie v tomto ohledu ukazuje, že tyto dohody nebývají úplně stabilní a striktně dodržovány.

 

 

Celý rozhovor s analytikem ČSOB Petrem Báčem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

 

Zdroj: Zet

 

Kontrola dodržování ropných těžebních limitů bude obtížná, upozorňuje analytik Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.