Konání summitu EU a Kanady je stále reálné. Hledejme řešení, vyzývá Tusk

Čtvrteční summit Evropské unie a Kanady, v rámci kterého by mělo dojít k podepsání obchodní smlouvy CETA, je stále reálný. Myslí si to předseda Evropské rady Donald Tusk. Informoval o tom na twitteru s tím, že se na tomto stanovisku shoduje s kanadským premiérem Justinem Trudeauem. Oba nyní vyzývají všechny strany, aby nalezly společné řešení.

„Stále je čas,“ poznamenal na twitteru Tusk jen pár hodin poté, co mu belgický premiér Charles Michel oznámil, že jeho země nyní není schopna smlouvu podepsat. Důvodem je trvající nesouhlas frankofonního Valonska. Evropská unie dala původně Belgii k nalezení řešení čas do pondělního večera.

Belgická vláda smlouvu dojednávanou šest let podporuje, nemůže ji však podepsat bez souhlasu všech regionálních parlamentů země. Valonský dal najevo svůj nesouhlas minulý týden, pro tamějšího premiéra Paula Magnetta se nic nezměnilo ani po pondělním odpoledním vyjednávání, z Namuru ale znějí signály, že jednat se může dál, je však potřeba víc času.

Ten však unii vzhledem k blížícímu se čtvrtečnímu termínu schůzky s kanadskou stranou citelně chybí. Evropská unie proto dala o víkendu Belgičanům čas do pondělního večera, aby si věc vyjasnili. Už v poledne ale mluvčí Evropské komise naznačoval, že ani nedodržení tohoto termínu nemusí být pro smlouvu CETA konec.

„Žádali po nás, abychom dnes dali jasnou odpověď. Jasná odpověď zní v této chvíli 'ne',“ řekl v pondělí premiér Michel novinářům po neúspěšném jednání s tím, že v tomto smyslu informoval také Tuska. Předseda unijních summitů následně večer o věci hovořil telefonicky s kanadským premiérem Trudeauem.

 

 

Zdroj: ČTK

Konání summitu EU a Kanady je stále reálné. Hledejme řešení, vyzývá Tusk Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Devět klíčových faktorů pro to mít práci snů

    Byznys ·

    Člověk žije jenom jednou. Proto by měl trpělivě přemýšlet nad svoji pracovní kariérou. V práci je totiž velkou část svého života a pravidelné očekávání konce směny se …

  2. Belgie dohodu s Kanadou nepodepíše

    Byznys ·

    Belgický premiér Charles Michel oznámil předsedovi unijních summitů Donaldu Tuskovi, že Belgie nyní nemůže podepsat unijní obchodní dohodu CETA s Kanadou. Michel to po…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.