reklama

Konkurenceschopnost České republiky stagnuje, zaostáváme v klíčových oblastech

Česká republika se ve světovém žebříčku konkurenceschopnosti umístila stejně jako v loňském roce na 31. místě ze 138 ekonomik světa. Z dlouhodobého hlediska se jedná o jedno z těch lepších umístění. Podle odborného asistenta na Katedře světové ekonomiky Vysoké školy ekonomické Josefa Biče může ale tato stagnace znamenat další oslabení konvergence konkurenceschopnosti české ekonomiky k vyspělým západním státům. Hlavním problémem je, že pokulháváme v klíčových oblastech jako jsou inovace a vyspělost podnikatelského prostředí.

Mohlo by vás zajímat

Co se týče Evropské unie, tak je Česká republika na 13. místě. Nachází se před zeměmi jižního křídla, ostatními státy Visegrádské čtyřky, Maltou nebo Kyprem. Z nových členských států EU je konkurenceschopnější pouze Estonsko, které je těsně před Českou republikou na 30. místě.

Nejlepšího umístění v mezinárodním srovnání dosáhla Česká republika v pilířích makroekonomické prostředí (19. místo) nebo základní školství (25. místo), vyšší vzdělání (27.místo). Umístění ve školství by ale Bič bral s rezervou. „Je nutné se podívat hlouběji na jednotlivá kritéria těchto pilířů. Tam už ta pozice není tak hezká, zejména pokud jde o hodnocení kvality, tak tam vykazujeme relativně horší výsledky a to i přes zlepšující se trend,“ uvedl.

Největší vliv na zlepšení konkurenceschopnosti České republiky v dlouhém období měl pilíř technologická připravenost, následovaný infrastrukturou a makroekonomickým prostředím. Technologická připravenost zahrnuje například dostupnost moderních teorií, přímé zahraniční investice a transfer technologií do domácí ekonomiky nebo kvalitu a dostupnost internetu. 

V klíčových sektorech pokulháváme

Česká republika nejvíce ztrácí v inovacích a vyspělosti podnikatelského prostředí. Tyto pilíře však mají pro zemi jako je Česká republika nejvyšší váhu. „Považuji to za velký problém a výzvu pro Českou republiku. Když se podíváme na naši ekonomickou vyspělost, tak patříme mezi země, jejíž konkurenční výhody mají být postaveny právě na těchto pilířích. Nejen proto, abychom postoupili v hodnocení výše, ale i pro udržení stávajících pozic je nutné zlepšení,“ uvedl Bič na rádiu Zet. Meziroční zhoršení české inovační kapacity z převažující části vysvětluje nedostatek vědců a inženýrů. K dalšímu zhoršení došlo u kooperace průmyslu s výzkumnou sférou a vládních nákupů hi-tech produktů. 

Důležitá bude pro naši konkurenceschopnost i digitalizace. I v této oblasti má ale podle Biče Česká republika co dohánět. Dotýká se totiž všech zmíněných oblastí, zejména pak inovací, nutnosti vyspělosti podnikových činností, vzdělávání a trhu práce. Na digitalizaci ve spojení s českou konkurenceschopností se také zaměří konference „Konkurenceschopnost ČR 2017: Digitální společnost,“ která se koná dnes odpoledne na Vysoké škole ekonomické. Podrobnosti o konferenci se dozvíte na stránce www.wef.cz.

 

 

Celý rozhovor s odborným asistentem na Katedře světové ekonomiky VŠE Josefem Bičem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Konkurenceschopnost České republiky stagnuje, zaostáváme v klíčových oblastech Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Počítačová kriminalita stoupá, varuje Europol

    Byznys ·

    Počítačová kriminalita v Evropě je nadále na vzestupu, uvádí evropská policejní agentura Europol. Významným důvodem jsou nízké bezpečnostní standardy i praxe podniků a…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.