Kongres se navzdory floridskému masakru nezabýval návrhy na omezení prodeje zbraní

První schůze amerického Kongresu po masakru ve floridské škole se i přes očekávání nezaměřila na konkrétní návrhy na omezení prodeje zbraní. O nich přitom ve Spojených státech probíhá dlouho nevídaná veřejná debata. Zákonodárci nepodpořili ani za návrhy prezidenta Donalda Trumpa, který naznačil ochotu jít do sporu s vlivnou lobby majitelů zbraní. O situaci informovala agentura AP.

Do střelby na střední škole ve floridském Parklandu, při níž před dvěma týdny zemřelo 17 lidí, nebyli republikáni ochotni debatu o kontrole zbraní otevřít. Tlak studentů a návrhy republikánského prezidenta na zvýšení věkové hranice při nákupu zbraní a na vyzbrojení učitelů ale změnily situaci a zvýšily očekávání, že zákonodárci začnou jednat.

První schůze po desetidenní přestávce však zastáncům omezení prodeje zbraní příliš důvodů k optimismu nepřinesla. Republikánští zákonodárci se podle amerických médií k možným legislativním aktivitám nechtěli příliš vyjadřovat.

„Nemyslím, že bychom potřebovali lepší kontrolu zbraní. Myslím, že potřebujeme lepší kontrolu idiotů,“ řekl podle televize CNN republikánský senátor John Kennedy na dotaz, zda podle něho může nějaký z veřejností diskutovaných návrhů projít. Republikáni opatrně dávali najevo ochotu přistoupit na rozšíření povinností státních a federálních úřadů, které by měly vkládat více informací do databáze sloužící ke kontrole zájemců o koupi zbraně. I tento návrh, který demokraté považují za zcela zanedbatelný posun kupředu, však jeden z republikánských senátorů připravil o možnost projít ve zrychleném řízení a čeká jej podrobná debata.

Trumpův úřad v pondělí oznámil, že se prezident chce ve středu sejít se zástupci obou stran, aby o možných změnách diskutovali.

Vůdce opozičních demokratů v Senátu Chuck Schumer dal najevo zklamání z postupu konkurenční strany.

„Demokraté se domnívají, že reakce Kongresu na parklandskou střelbu by měla zahrnovat přinejmenším zákon o univerzálních kontrolách (zájemců o koupi), jenž by vyřešil mezery týkající se prodejních předváděcích akcí a internetového prodeje, které umožňují, aby zbraně končily v nesprávných rukou,“ uvedl Schumer.

Několik republikánů sice před schůzí opatrně podpořilo návrh zvýšení federálního věkového limitu na nákup pušky ze současných 18 na 21 let, přímo v Kongresu se však tomuto tématu republikánští politici vyhýbali.

Řada z nich přitom čelí veřejnému tlaku kvůli svému napojení na Národní asociaci držitelů zbraní (NRA), která některým z nich sponzoruje kampaň.

Sama NRA jakákoli omezení odmítá. Mluvčí asociace Dana Loeschová prohlásila, že masakry na školách včetně toho floridského jsou důsledkem politické nerozhodnosti a chyb policie a úřadů. Odkázala tak na fakt, že policista přidělený k floridské škole byl během střelby mimo budovu a nijak nezareagoval. Jeho právní zástupce v pondělí vysvětloval, že se domníval, že se střílí venku a chránil proto vstup do budovy.

Váhavost Kongresu vidí jako zásadní překážku změn studenti, kteří se po masakru stali nejaktivnější skupinou Američanů usilující o omezení prodeje zbraní. Na březen mají v plánu dvě velké akce, celonárodní stávku a protest ve Washingtonu. Své aktivity však hodlají udržet až do podzimních kongresových voleb, v nichž chtějí podpořit zákonodárce souhlasící s omezeními.

 

 

Zdroj: ČTK

Kongres se navzdory floridskému masakru nezabýval návrhy na omezení prodeje zbraní Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Berlusconi touží po 40 % hlasů

    Společnost ·

    Italský expremiér Silvio Berlusconi, který v nadcházejících parlamentních volbách usiluje o návrat do nejvyšší politiky jako jedna z hlavních tváří pravostředové koali…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.