Koncentrace skleníkových plynů v ovzduší v loňském roce dosáhla rekordu

V roce 2013 bylo v atmosféře rekordní množství skleníkových plynů, podle generálního tajemníka Světové meterologické organizace (WMO) je to nesporným důkazem, že se klima planety mění. Koncentrace oxidu uhličitého v ovzduší navíc vzrostla v meziročním srovnání vůbec nejrychleji od roku 1984, kdy se začalo s podrobným měřením. 

„Víme bez jakýchkoli pochybností, že naše klima se mění a počasí je stále více extrémní v důsledku lidské činnosti, jako je například spalování fosilních paliv,“ uvedl generální tajemník WMO Michel Jarraud. „Minulé, současné i budoucí emise CO2 budou mít rostoucí dopad na globální oteplování i okyselování oceánů. Začíná nám docházet čas,“ dodal.

Hlavním plynem, který přispívá ke klimatickým změnám, je oxid uhličitý. Do ovzduší se dostává především při spalování fosilních paliv. Jeho koncentrace loni vzrostla o 2,9 částice v milionu částic atmosféry (ppm) na celkových 396,0 ppm. V roce 2012 byl tento nárůst o 2,2 ppm, o rok dříve o 2,0 ppm.

V loňském roce stoupla i koncentrace druhého nejvýznamnějšího skleníkového plynu metanu, a to na průměrných 1824 částic v miliardě částic atmosféry (ppb). Další důležitý skleníkový plyn oxid dusný pak dosáhl hladiny 325,9 ppb.

Zdroj: ČTK

Koncentrace skleníkových plynů v ovzduší v loňském roce dosáhla rekordu Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Ukrajina od separatistů převzala 1200 zajatců

    Společnost ·

    Ukrajina převzala během nynějšího příměří od proruských vzbouřenců přes 1200 válečných zajatců. Při návštěvě přístavního města Mariupol to dnes prohlásil ukrajinský pr…

  2. Rusko zakázalo dovoz cukrovinek z Ukrajiny

    Byznys ·

    Rusko zakázalo dovoz cukrovinek z Ukrajiny a blokádu odůvodnilo ochranou spotřebitelů. Ruská státní kontrola totiž zjistila porušení zákonů u některých značek ukrajins…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.