Končící vláda ANO v demisi se podle Babiše prezentovala funkčností a aktivitou

Současná vláda ANO v demisi byla funkční a aktivní. Uvedl to premiér Andrej Babiš, jehož vládu má ve středu nahradit koaliční kabinet ANO a ČSSD. Babiš v rámci tiskové konference po posledním zasedání končícího kabinetu chválil menšinové vládnutí. Českou republiku a její státní správu včetně dalších evropských zemí podle Babiše brzdí poměrný volební systém, který využívají místo většinového modelu. Své výsledky kabinet shrnul v prezentaci o 47 stránkách. 

Babišova vláda pracovala od poloviny ledna v demisi poté, co ji ve Sněmovně při hlasování o důvěře podpořili jen poslanci ANO. Přes kritiku některých opozičních stran pokračovala v činnosti v rozsahu obvyklém pro vlády s důvěrou. "Stále nás někdo pomlouvá, že vláda má jen svítit a topit, ale vláda pracovala intenzivně. Doufám, že ta další bude pracovat stejně intenzivně jako ta, která teď končí," uvedl premiér.

Kabinet jmenoval prezident Miloš Zeman loni 13. prosince. "Někdy jsme měli i dvě jednání za den a za týden, navštívili jsme 12 krajů," uvedl Babiš. Výjezdy do krajů kabinetu v demisi byly také terčem kritiky a označovány jako předvolební kampaň. Babiš v úterý přislíbil, že kabinet ještě do konce června připraví investiční plán toho, co Česko bude v příštích deseti letech potřebovat.

Svou činnost kabinet shrnul v obsáhlé prezentaci, kde zmiňuje některé úspěchy. U ministerstva financí například novelu zákona o elektronické evidenci tržeb či daňový balíček na příští rok, v případě dopravy hovoří o zahájení prací na nových úsecích dálnic a obchvatů či podpoře oprav krajských silnic čtyřmi miliardami korun. "Je to koncentrát práce našich resortů a bylo by dobré, aby všichni ti, kteří kritizovali a kritizují naši vládu, aby se s tím seznámili," uvedl Babiš. Kabinet podle něj v řadě oblastí odvedl víc práce, než se některým předchůdcům podařilo během celého volebního období.

Kabinet byl funkční a aktivní, míní Babiš. "Výhody menšinové vlády nemusím zdůrazňovat. Hlavní problém Evropy, nejen náš, je poměrný systém, nemáme bohužel většinový systém jako v USA nebo ve Francii. Má to dopad na funkčnost státní správy a státu jako takového," uvedl Babiš. ANO bylo v minulém volebním období součástí koalice s ČSSD a KDU-ČSL, po středečním jmenování vlády by mělo vládnout s ČSSD s podporou KSČM.

 

 

Zdroj: ČTK

Končící vláda ANO v demisi se podle Babiše prezentovala funkčností a aktivitou Foto: Michal Kvapil / Zet

reklama

Další články

  1. Mají České dráhy zálusk na konkurenci?

    Byznys ·

    České dráhy (ČD) se zajímají o podmínky, za jakých by bylo možné koupit soukromé železniční dopravce Leo Express a RegioJet. Dnešním Lidovým novinám (LN) to řekl gener…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.