Končí příběh jedné legendy, Walesu potopily dokumenty o jeho spolupráci s StB

Bývalému polskému prezidentovi a zakladateli nezávislých odborů Solidarita Lechu Walesovi dochází dech kvůli zveřejněným dokumentům, které potvrzují jeho spolupráci s komunistickou StB. Dlouhou řadu let přitom kooperaci s tajnou komunistickou policií neúnavně popíral. Nově objevené spisy ale podle historika z Ústavu pro studium totalitních režimů Petra Blažka představují smutný konec polské legendy.

Lustrační soud v minulosti Lecha Walesu na základě dříve předložených dokumentů označil za nevinného. Nebylo totiž možné dokázat vědomou spolupráci s komunistickou tajnou policií. Co se nálezem dvou složek z jeho spisu v tomto směru mění?

Je to zásadní nová situace. Našlo se totiž několik set stránek, které dokládají, jak spolupráce konkrétně vypadala. Našel se také vlastnoručně psaný závazek. Objevily se také směnky, které Lech Walesa podepisoval jako spolupracovník s krycím jménem Bolek a našly se také hlášení, které psal ručně. Soud neměl v roce 2001 tento svazek z let 1970 – 1976.

Spolupracoval Lech Walesa podle zjištění vašich kolegů z Ústavu národní paměti, který je polskou obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů, aktivně s komunistickou tajnou policií?

Ještě jsem neviděl ten spis, ale pouze některé ukázky, které se začínají objevovat na internetu. Jeden z lidí, kteří velmi důkladně zrekonstruovali, co se s tím svazkem dělo, měli k dispozici různé sekundární prameny. V tu dobu říkali, že ta spolupráce byla velmi aktivní, že mohl být úkolován minimálně 30 lidmi. Říkali, že Lech Walesa se stal spolupracovníkem proto, aby byl úkolován z pohledu tajné policie na své kolegy z Gdaňských loděnic. Bylo to po velmi krvavě potlačených stávkách v roce 1970 na pobřeží. Ta spolupráce měla být alespoň nějakou dobu poměrně aktivní.

Jaká byla motivace Lecha Walesy pro tu spolupráci? Šlo o finanční motivaci?

O finanční spolupráci se teď dozvíme asi také velmi mnoho. Směnky, které měl podepisovat jsou totiž součástí toho svazku, který se skrýval dlouhé roky v domě, kde bydlel bývalý ministr vnitra Czeslaw Kiszczak. Jeho vdova dokumenty nabídla za peníze. Prokurátoři nakonec za asistence policie ten svazek a další dokumenty zabavili v místě bydliště. Podle dokumentů měl obdržet něco přes 13 tisíc zlotých, což byla poměrně vysoká suma.

I přes důkazy Lech Walesa své možné selhání nepřiznává. On dokonce útočí na historiky a vyšetřovatele s obviněními o výrobě falzifikátů. Co myslí, že tím získá, proč se nechce přiznat?

Nutno dodat, že o jeho spolupráci s komunistickou tajnou službou se debatovalo už na začátku 80. let, kde mezi zakladateli Solidarity vznikly velké osobní konflikty. Walesa neměl zdaleka pevnou pozici a na prvním sjezdu Solidarity v roce 1981 byl zvolen. Dostal asi 70 procent. Stalo se tak v situaci, kdy solidarita byla pod velkým tlakem proti jednomu protivníkovi. On se snažil podobnou argumentací vyvracet obvinění, že byl spolupracovníkem tajné policie v první polovině 70. let a také na začátku 90. let, kdy způsobil pád pravicové vlády. Stalo se tak poté, co tehdejší ministr vnitra a dnešní ministr obrany Antoni Macierewicz oznámil, že v seznamu lidí, kteří spolupracovali s komunistickou tajnou službou, je na prvním místě Walesa. Ten reagoval velice podrážděně a nakonec sáhl dokonce k odvolání premiéra a tak dále. To se opakovalo i v roce 2008, když dva velmi dobří historici Slawomir Cenckiewicz a Piotr Gontarczyk publikovali velmi rozsáhlou práci, kde se snažili zrekonstruovat tu spolupráci ze sekundárních pramenů. Dnes jde ještě dál, když přiznal, že podepsal závazek, o kterém dříve říkal, že neexistoval. Dokonce přichází s takovou legendou, že to podepsal kvůli tomu, že chtěl podpořit příslušníka tajné policie, který přišel o peníze. Aby je vlastně získal nazpátek, tak vlastně vyrobil údajného tajného spolupracovníka a nechal si vyplácet ty peníze. Myslím si, že je to konec, který je velmi smutný a je to konec jedné legendy se vším všudy.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s historikem z Ústavu pro studium totalitních režimů Petrem Blažkem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

Končí příběh jedné legendy, Walesu potopily dokumenty o jeho spolupráci s StB Foto: catwalker / Shutterstock.com: Bývalý polský prezident Lech Walesa

reklama

Další články

  1. Ruský Gazprom snížil dodávky plynu do Turecka

    Byznys ·

    Ruská státní plynárenská společnost Gazprom snížila dodávky zemního plynu soukromým podnikům v Turecku o deset procent. Důvodem byly spory ohledně cen za komoditu. Age…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.