Komunisté zvolí předsedu, vyzyvatelů Filipa bude asi šest

V Nymburku dnes ráno začal sjezd KSČM, na kterém tři stovky delegátů zvolí nové vedení. Už během vítání delegátů v kuloárech zaznělo, že vyzyvatelů současného předsedy Vojtěcha Filipa bude méně, než udávají oficiální nominace. Například poslanci Zdeněk Ondráček a Stanislav Grospič ČTK dnes potvrdili, že se vzdají kandidatury. Poslanec Leo Luzar ČTK zase potvrdil svůj dřívější záměr podpořit ve volbě europoslankyni Kateřinu Konečnou. "Je to mladá tvář KSČM se zkušenostmi Evropy," vysvětlil, proč svou nominaci vzdá v její prospěch.

Filip, který vede KSČM 12 let, chce delegáty oslovit s projevem nazvaným Kam dál. Co jim řekne, ale neprozradil.

"Otázka stojí tak, zda staré vedení obhájí mandát, či nikoli. Nebráním se ucházet o funkci místopředsedy. Sjezd je o otázce důvěry k současnému předsedovi strany," řekl Grospič.

Podle místopředsedy Jiřího Dolejše předseda Filip, který neodchází, měl v KSČM vždy silnou pozici. "Ovšem Konečná i Josef Skála nasbírali určitou podporu. Ve druhém kole budeme chytřejší. Favorité jsou Filip, Konečná a Skála," uvedl. Celkem získalo nominaci na post předsedy před dnešním sjezdem deset uchazečů, vyzyvatelů Filipa by tak mělo být zřejmě šest.

Vedle mimořádných voleb bude sjezd řešit i postoj ke vznikající vládě ANO, kterou vyjednavači KSČM slíbili tiše podpořit. Zatím nemá KSČM připravené na toto téma usnesení, podle Dolejše bude záviset na vývoji sjezdu. Očekávání vzbuzuje také dopolední projev prezidenta Miloše Zemana. Jeho kritici připomínají, že to bude poprvé po sametové revoluci v roce 1989, kdy hlava státu promluví na sjezdu strany, která navazuje na někdejší KSČ a jejíž někteří členové zpochybňují utlačovatelskou roli komunistů v druhé polovině minulého století.

Jednodenní sjezd se koná za dohledu policie, a to nejen kvůli účasti prezidenta na jeho dopolední části. Na poledne svolali před místo sjezdu, Obecní dům v Nymburku, demonstraci odpůrci KSČM. Sejít se jich tam mají stovky až tisíce. Zatím není jasné, zda bude jednání otevřené pro novináře po odchodu prezidenta, delegáti o tom budou hlasovat.

 

Zdroj: ČTK

Komunisté zvolí předsedu, vyzyvatelů Filipa bude asi šest Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Růst HDP zpomalí, koruna bude posilovat

    Byznys ·

    Růst české ekonomiky bude v následujících letech zpomalovat. Z letošních zhruba 3,5 procenta by měl růst zpomalit do roku 2021 na 2,5 procenta. Vyplývá to ze zveřejněn…

  2. Trump zval opakovaně Putina do Bílého domu

    Společnost ·

    Americký prezident Donald Trump opakovaně zval během nedávného telefonického rozhovoru svého ruského kolegu Vladimira Putina do Bílého domu, Putin mu na oplátku nabídl…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.