Komentátor Dolejší, MF Dnes: Vítězství ANO v eurovolbách je slabé

Václav Dolejší, vedoucího domácí redakce Mladé fronty Dnes, říká v rozhovoru pro Studio Zet, že vítězství hnutí ANO v českých volbách do Evropského parlamentu je „velice slabé“. Strana totiž podle předvolebních průzkumů očekávala lepší výsledek. Voliči ANO jsou ale podle Dolejšího „vlažní“ a k volbám nepřišli.

„Čekali daleko vyšší výsledek, protože ve všech možných průzkumech veřejného mínění vyjádřilo podporu hnutí ANO více než 30 procent voličů," řekl Dolejší. „Ale ukázalo se,že jsou to příznivci, kteří nejsou rozhodně skalní - jsou vlažní a když nejde ovolby prvního řádu, tak hnutí nepřijdou pomoci."

Přestože hnutí ANO získalo 16 procent hlasů voličů a z českých stran si vedlo v proběhlých eurovolbách nejlépe, Andrej Babiš podle Dolejšího dával najevo, že je zklamán.

Rekordně nízkou volební účast Čechů v eurovolbách, která dosáhla jen 18 procent, mohlo podle Dolejšího způsobit i to, že „jsme hodně euroskeptický národ ovlivněný bývalým prezidentem Václavem Klausem, ale i mnoha stranami, které vykreslují Brusel jako centrum zla.“ Dolejšího překvapilo, že na tom euroskeptické strany „nijak nevydělaly".

Svobodní, kteří jako jediná česká euroskeptická strana ve volbách do Evropského parlamentu uspěla, jsou podle Dolejšího s TOP 09 možná skutečnými výtězi voleb. „Je to velká rána i pro ODS, že jí Svobodní začínají přebírat euroskeptické voliče,“ řekl.

Zdroj: Zet

Komentátor Dolejší, MF Dnes: Vítězství ANO v eurovolbách je slabé Foto: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.