Kolumbijská vláda podepsala s FARC novou mírovou dohodu

Kolumbijská vláda společně s povstalci z organizace Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC) ve čtvrtek v Bogotě podepsali novou mírovou dohodu. Ta má stát za ukončením více než půlstoletí trvajícího konfliktu v zemi. Informaci přinesly světové tiskové agentury. Jde o druhou, upravenou verzi dohody. První dohodu kolumbijští voliči odmítli v říjnovém referendu.

Mohlo by vás zajímat

„Ať slovo je jedinou zbraní Kolumbijců,“ prohlásil po slavnostním podpisu lídr FARC Rodrigo Londoňo, známý také jako Timoleón Jiménez či Timošenko. Podle šéfa FARC revidovaná dohoda zakotvila „důležité změny předchozího textu“. Spolu s ním podepsal dohodu kolumbijský prezident Juan Manuel Santos, který za ukončení konfliktu dostal letos Nobelovu cenu za mír.

Mírová dohoda byla symbolicky podepsána perem, které bylo vyrobeno z nábojnic. „Nesmíme ani o minutu odkládat uvedení dohody do praxe,“ prohlásil po podpisu kolumbijský prezident. Uvedl rovněž, že očekává schválení dohody v Kongresu již příští týden a že 90 dní poté začne odzbrojování povstalců.

„FARC jako ozbrojená skupina přestane existovat... Zločiny proti lidskosti budou vyšetřeny a jejich aktéři odsouzeni,“ prohlásil kolumbijský prezident. Právě obavy, že povstalci uniknou trestům, jsou jedním z argumentů odpůrců dohody.

Lídr FARC se v projevu na čtvrtečním ceremoniálu v Bogotě zmínil i o budoucím americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi. „Doufáme, že Trumpova vláda bude hrát vedoucí úlohu ve světovém míru,“ prohlásil Londoňo.

Novou dohodu, která byla dojednána 12. listopadu v Havaně, již vláda voličům k lidovému hlasování nepředloží. Schvalovat by ji měly obě komory parlamentu. Odpůrci původní dohody nesouhlasí ani s tou novou, která se podle nich jen málo liší od první. Příznivci dokumentu však mají podle kolumbijských médií v parlamentu dost hlasů na to, aby návrh prošel.

Původní dohoda o konci více než padesátileté občanské války v Kolumbii, která si vyžádala životy čtvrt milionu lidí, byla podepsána letos 26. září. Předcházela jí čtyřletá jednání v Havaně. Voliči ji ale 2. října v referendu odmítli. Jejím odpůrcům, které vede exprezident a senátor Álvaro Uribo, se nelíbí zejména to, že se někdejší povstalci budou moci účastnit politického života.

 

 

Zdroj: ČTK

Kolumbijská vláda podepsala s FARC novou mírovou dohodu Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

  1. Dvanáct pravidel pro pohodové cestování letadlem

    Společnost ·

    Návštěva vzdálených koutů světa je vždy vzrušující, samotná cesta ale představuje většinou tu nejhorší část výletu. I pro ostřílené cestovatele může být dlouhý let nár…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.