Kofola zvažuje další růst, plánuje koupit ještě jednoho výrobce minerálních vod

Český výrobce nealkoholických nápojů Kofola plánuje rozšířit své portfolio o další značky. Po koupi slovinského výrobce minerální vody Radenska na počátku letošního roku firma uvažuje o akvizici další české nebo slovenské značky minerální vody. V rozhovoru pro agenturu Reuters to řekl finanční ředitel Kofoly Daniel Buryš.

Uvedl, že Kofola se velmi aktivně zajímá o další příležitosti k růstu. Odmítl však poskytnout jakékoli podrobnosti k možnému budoucímu cíli převzetí. Uvedl pouze, že firma se bude dále zaměřovat na střední Evropu a není pravděpodobné, že by hledala příležitosti i mimo region.

Kofola má podle Buryše zájem o získání českého nebo slovenského producenta minerální vody už dlouho. Balená voda se na loňských příjmech firmy podílela pětinou.

Společnost Kofola má sídlo v Polsku a s jejími akciemi se obchoduje na varšavské burze. Působí v Polsku, České republice, na Slovensku, ve Slovinsku a v Rusku. Tržní kapitalizace firmy je 240,2 milionu dolarů (5,8 miliardy Kč).

V květnu Kofola uvedla, že uvažuje o přesunu sídla zpátky do České republiky a nabídne akcie na pražské burze. Buryš dodal, že věří, že čeští investoři budou mít o akcie firmy zájem také vzhledem k její dlouhé historii v České republice. Upozornil však, že zatím nebylo nic ohledně přesunu rozhodnuto.

Většinovým vlastníkem Kofoly je společnost KSM Investment, která patří rodině Samarasových, jež značku Kofola po roce 1990 oživila. Skupina fondů Enterprise Investors vlastní 43,1 procenta.

Kofola má v Evropě osm výrobních závodů a zaměstnává 2 300 lidí, z toho kolem 700 v České republice. Do jejího produktového portfolia patří kromě Kofoly také pramenitá voda Rajec, řada ovocných nápojů a sirupů Jupí, hroznový nápoj Vinea, dětské nápoje Jupík nebo energetické nápoje Semtex.

 

Zdroj: ČTK

 

Kofola zvažuje další růst, plánuje koupit ještě jednoho výrobce minerálních vod Foto: ČTK/Sznapka Petr

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.