Škoda dodá na Slovensko trolejbusy za téměř půl miliardy korun

Škoda Electric dodá do Žiliny a Prešova 30 nízkopodlažních trolejbusů za 435 milionů korun. Budou spolufinancované z fondů EU. Pokud budou uplatněny opce, půjde dohromady o 52 trolejbusů za více než 700 milionů korun, řekl dnes mluvčí mateřské skupiny Škoda Transportation Michal Tobrman.

Kontrakt pro Žilinu je složen ze dvou částí. V první etapě dodá firma v příštím roce 12 kloubových trolejbusů Škoda 27 Tr a tři „krátké“ dvanáctimetrové vozy Škoda 26 Tr, vše za 225 milionů Kč. „Druhou částí kontraktu je opce na 12 vozidel, z toho šest kloubových a šest dvanáctimetrových,“ uvedl obchodní ředitel Škody Electric Petr Kasenčák.

Pro Prešov vyrobí firma 15 nových vozidel, a to deset kloubových typu 31Tr a pět trolejbusů 30Tr, všechny za více než 210 milionů Kč. „Vozidla do Prešova předáme v průběhu prvního pololetí příštího roku. Součástí kontraktu je i opce na dodávku dalších deseti trolejbusů v klasickém i kloubovém provedení,“ uvedl ředitel.

Nové vozy budou například vybavené výkonnou klimatizací a přehledným informačním systémem. Díky takzvanému kneelingu se trolejbus v zastávce nakloní až k hraně chodníku.

Podnik s 800 zaměstnanci je největším evropským výrobcem trolejbusů, vozy už dodal do 30 zemí světa. Tržby Škody Electric se pohybují mezi pěti až šesti miliardami korun. Loni prodala přes 250 trolejbusů, předloni rekordních 298 vozů. Firma dále vyrábí několik typů bateriových elektrobusů, umí také hybridbus a vodíkový autobus. Už několik let si drží investice do vývoje a nových technologií v rozmezí 200 až 300 milionů Kč ročně. Vozy jezdí ve 13 městech ČR.

 

 

Zdroj: ČTK

Škoda dodá na Slovensko trolejbusy za téměř půl miliardy korun Foto: Leonid Andronov / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Jak se Airbus stal létající legendou

  Byznys ·

  Evropský výrobce letadel Airbus minulý měsíc překročil významný milník. Singapurským aerolinkám dodal své 10 000. letadlo. Je to o to impozantnější, když letos slaví j…

 2. Kolik vědy se vejde do tří minut?

  ·

  Věda potřebuje neustále nové talenty. Jednou z cest, jak pro ni mladé lidi nadchnout, je skrze její popularizaci. Prostředkem, který jde tomuto trendu naproti, jsou na…

 3. BBC: Čína představila svou novou stíhačku J-20

  Společnost ·

  Čína poprvé veřejně představila svou novou stíhačku J-20. Stroj s dlouhým doletem a schopností vyhnout se radarům armáda představila na letecké show v jihočínském měst…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.