Škoda Auto plánuje v Číně investici za stovky milionů eur

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto podepíše společně s mateřským Volkswagenem a největší čínskou automobilkou SAIC Motor Corporation takzvané memorandum o porozumění. Podepsáním vznikne přelomová dohoda, na jejíž základě vzniknou v Číně investice dosahující stovky milionů eur. Peníze budou vynaloženy například do vývoje elektrického pohonu aut nebo technologií. K uzavření smlouvy má dojít koncem března, kdy se očekává návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Informoval o tom týdeník Euro.

SAIC Motor má nyní společný podnik s automobilkou Volkswagen, který funguje od poloviny 80. let minulého století a spadá pod něj zejména výroba vozidel Volkswagen a Škoda. SAIC Motor Corporation má ve společném podniku podíl 50 procent, Volkswagen 40 procent a zbylý desetiprocentní podíl připadá na Volkswagen (China) Invest.

V chystaném memorandu se podle důvěryhodných zdrojů hovoří o zájmu mladoboleslavské automobilky do společného podniku SAIC Volkswagen podílově vstoupit. Je to i poměrně pravděpodobné, přestože takový krok vyžaduje dodatečné schválení čínských úřadů. Škoda Auto nechtěla tyto informace komentovat.

Pro Škodu Auto je v současnosti Čína trhem číslo jedna. Nikde jinde neprodá firma víc vozidel, přičemž loni se tento počet přiblížil třísettisícové hranici. V dalších letech by důležitost tohoto trhu měla citelně vzrůst a česká automobilka tomu chce ještě více uzpůsobit vlastní modelovou řadu. Čínští zákazníci mají specifické požadavky a Škoda Auto například vyrábí v Číně model Yeti ve dvou verzích, když prodloužená verze se nikde jinde neprodává.

 

 

Zdroj: ČTK

Škoda Auto plánuje v Číně investici za stovky milionů eur Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.