Koaliční vyjednávání v Německu vstoupila možná do posledního dne

Dost možná do posledního dne vstoupila koaliční jednání mezi konzervativní unií CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové a sociálními demokraty (SPD). Aby je bylo možné v neděli uzavřít, musí trojice stran najít shodu především v oblastech zdravotnické politiky a reformy pracovního trhu. Většinu ostatních sporných bodů už se podařilo vyřešit.

Šéfka německé vlády a CDU Merkelová před začátkem nedělních rozhovorů poznamenala, že čeká těžké hodiny vyjednávání. Předseda sociálních demokratů Martin Schulz podotkl, že postoje strany se během koaličních rozhovorů přiblížily, především v sociálněpolitických otázkách je ale podle něj ještě třeba intenzivního vyjednávání. Nemá přitom smysl zvyšovat tlak stanovováním konkrétní hodiny, kdy by rozhovory měly skončit.

Na jejich brzké ukončení naléhá především bavorská CSU, která jako jeden z důvodů v nadsázce uvedla to, že jejímu předsedovi Horstu Seehoferovi jede dnes v 16:05 vlak z Berlína do Mnichova. Pozorovatelé ale očekávají, že tak brzy rozhovory neskončí. Počítá se s tím, že se protáhnou do večera nebo do noci. Pokud bude třeba, vyčlenily si strany na vyjednávání už dopředu také pondělí a úterý.

V posledních hodinách, případně dnech je čeká především debata o zdravotnictví a trhu práce. Ve zdravotnictví sociální demokraté usilují o to, aby se zmenšil rozdíl mezi běžnými pacienty a lidmi se soukromým zdravotním pojištěním. Privátně pojištění pacienti mají mnohdy rychlejší přístup k doktorům, kteří za jejich ošetření inkasují výrazně více peněz. Na pracovním trhu chce SPD snížit počet lidí, kteří mají smlouvu na dobu určitou, a usnadnit lidem přechod od práce na částečný úvazek k práci na plný úvazek.

Na rozdíl od těchto oblastí už vyjednavači našli shodu například v otázkách migrace, ochrany klimatu, zemědělství a bytové či evropské politiky.

Pokud se vyřeší i zbývající neshody, měly by koaliční smlouvu schvalovat stranické sjezdy CDU a CSU a především vnitrostranické referendum SPD, které se nyní jeví jako největší překážka vznikající velké koalici. Tento model totiž nadále odmítá řada sociálních demokratů, kteří mají obavu, že jejich strana v další vládě s Merkelovou znovu ztratí přízeň voličů. Ta se nyní pohybuje na rekordně nízkých hodnotách okolo 18 procent.

Jestliže sociální demokraté řeknou ano, mohla by již třetí velká koalice v Německu za poslední čtyři volební období vzniknout v první polovině března. Sestavování vlády po volbách ještě nikdy ve spolkové republice netrvalo tak dlouho jako nyní.

 

 

Zdroj: ČTK

Koaliční vyjednávání v Německu vstoupila možná do posledního dne Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Novou jadernou doktrínu USA kritizuje i Čína

    Společnost ·

    Po sobotní kritické reakci Moskvy v neděli dal najevo negativní stanovisko k nové jaderné doktríně USA i Peking. Čínské ministerstvo obrany se podle agentury AP pozast…

  2. Trump obvinil FBI z nadržování demokratům

    Společnost ·

    Za předehru očekávaného zveřejnění kritické zprávy republikánů o práci FBI v pátek americká média označují ranní tweet Donalda Trumpa. Prezident v něm obviňuje vyšetřo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.