Koaliční politici slíbili před jednáním o rozpočtu zvýšit platy

Představitelé vládní koalice slíbili před dnešním jednáním o rozpočtu odborářům před Strakovou akademií, že přidají peníze na platy ve veřejné sféře. Zástupci vysokých škol jim dali kapesníky s uzly, aby při rozhodování nezapomněli ani na slib zvýšení rozpočtu vysokých škol. Se zhruba dvěma desítkami odborářů, které vedl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, promluvili ministr financí Ivan Pilný (ANO), šéf hnutí ANO Andrej Babiš i volební lídr ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. "Dostanete to, co chcete," řekl Babiš.

Zaorálek řekl, že díky lepšímu vývoji ekonomiky i státního rozpočtu, než se čekalo, by se peníze na platy měly najít. S poukazem na volební sliby koaličních partnerů uvedl, že pokud někdo slibuje učitelům plat na úrovni 150 procent průměrné mzdy, neměl by se bránit současnému zvýšení.

Pilný v neděli oznámil, že zvýšil příjmovou stránku rozpočtu o 21 miliard korun v porovnání s červnovým návrhem. K tomu, aby vyhověl požadavkům odborů, mu ale stále chybí osm miliard. Chce, aby je ve svých rezervách našla jednotlivá ministerstva. Babiš zopakoval, že jejich úspory činí 40 miliard. Podle Zaorálka jde pouze o politickou vůli, aby se peníze našly. Pro vysoké školy by se mělo najít alespoň 2,5 miliardy. Novinářům Zaorálek řekl, že si není jist, zda se najdou požadované čtyři miliardy. Šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek při příchodu do Strakovy akademie uvedl, že přidáno by měli dostat všichni, a to o padesát procent.

Odbory ve veřejné sféře požadují, aby se platy zvýšily od 1. listopadu, a to o deset procent všem ve veřejném sektoru a učitelům o 15 procent. I Pilný míní, že by učitelé měli dostat přidáno už na podzim 15 procent. Na růst platů ve veřejné sféře je podle něj třeba navíc získat 25 až 27 miliard korun.

Po jednání koalice se bude návrhem státního rozpočtu věnovat plénum vlády, neočekává se, že by dnes kabinet návrh definitivně schválil. Příští pondělí chce návrh představit na zasedání tripartity. Sněmovně musí vláda návrh rozpočtu podle zákona odevzdat do konce září.

 

Zdroj: ČTK

Koaliční politici slíbili před jednáním o rozpočtu zvýšit platy Foto: ČTK

reklama

Další články

 1. EU kritizuje Trumpovu hospodářskou politiku

  Společnost ·

  Výbor složený ze zástupců ministerstev financí členských zemí Evropské unie podrobil kritice hospodářskou politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa. Vyjádřil obavu…

 2. Klaus podpořil německou populistickou stranu AfD

  Společnost ·

  Spor o globální oteplování patří podle bývalého českého prezidenta Václava Klause minulosti. Jeho strana v něm prohrála, míní. Klaus dnes o tématu hovořil na předvoleb…

 3. 30 nejlépe vydělávajících tenistů všech dob

  Byznys ·

  Národní tenisové centrum Billie Jean Kingové newyorského Flushing Meadow hostí 137. ročník závěrečného grandslamového turnaje tenisové sezóny US Open 2017. V rámci let…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.